Rok jubileuszowy, poświęcony św. Pawłowi, który potrwa od 28 czerwca 2008 r. do 29 czerwca 2009 r., przyczyni się do odnowienia naszego zapału misyjnego i pozwoli zacieśnić nasze relacje z braćmi ze Wschodu i z innymi chrześcijanami, którzy podobnie jak my darzą czcią Apostoła Narodów – powiedział papież Benedykt XVI w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” 29 czerwca 2007.
Drodzy Bracia i Siostry!
Przed chwilą zakończyła się w Bazylice Watykańskiej Msza ku czci świętych apostołów Piotra i Pawła, którzy są patronami Rzymu i „filarami” Kościoła powszechnego. Jak co roku, na tę uroczystość przybyli do Rzymu arcybiskupi metropolici, których mianowałem w ostatnim roku i którym nałożyłem paliusz — parament liturgiczny symbolizujący ich więź komunii z Następcą Piotra. Drogich braci metropolitów jeszcze raz najserdeczniej witam i zachęcam wszystkich do modlitwy w ich intencji, a także za wspólnoty powierzone ich pasterskiej opiece. Z okazji dzisiejszej uroczystości Kościół Rzymu i jego Biskup z radością goszczą delegację przysłaną przez Ekumenicznego Patriarchę Konstantynopola. Czcigodnych braci, wchodzących w skład tej delegacji, raz jeszcze z serca pozdrawiam, a za ich pośrednictwem pozdrowienie to kieruję do Jego Świątobliwości Bartłomieja I.
Uroczystość Apostołów Piotra i Pawła zachęca nas w sposób bardzo szczególny do usilnej modlitwy oraz do działania z przekonaniem na rzecz jedności wszystkich uczniów Chrystusa. Wschód i Zachód chrześcijański są sobie bardzo bliskie i już teraz mogą się cieszyć niemal pełną komunią, jak przypomina Sobór Watykański II, latarnia oświecająca drogę, na której ruch ekumeniczny czyni postępy. Nasze spotkania, wzajemne wizyty, toczący się dialog to nie zwykłe gesty kurtuazyjne czy próby znalezienia kompromisu, ale znak wspólnej woli, by uczynić wszystko, co możliwe, i jak najszybciej osiągnąć pełną jedność, o którą Chrystus gorąco prosił Ojca, modląc się po Ostatniej Wieczerzy: ut unum sint. Jedną z inicjatyw jest „Rok św. Pawła”, który zapowiedziałem wczoraj wieczorem w Bazylice św. Pawła za Murami, przy grobie Apostoła. Będzie to jemu poświęcony rok jubileuszowy, który rozpocznie się 28 czerwca 2008 r. i zakończy 29 czerwca 2009 r., w 2000. rocznicę jego narodzin. Mam nadzieję, że różne inicjatywy, które będą podejmowane z tej okazji, przyczynią się do odnowienia naszego zapału misyjnego i pozwolą zacieśnić nasze relacje z braćmi ze Wschodu i z innymi chrześcijanami, którzy podobnie jak my darzą czcią Apostoła Narodów.
Zwróćmy się teraz do Najświętszej Maryi Panny, Królowej Apostołów. Niech za Jej macierzyńskim wstawiennictwem Pan sprawi, że Kościół, który jest w Rzymie i na całym świecie, będzie zawsze dochowywał wierności Ewangelii, której służyli święci Piotr i Paweł i za nią oddali swoje życie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.