W obliczu braku jedności biskupów niemieckich co do udzielania Komunii św. protestanckim współmałżonkom katolików biskup Rudolf Voderholzer zapowiedział zwrócenie się do Kongregacji Nauki Wiary o wyjaśnienie wszystkich związanych z tym kwestii w świetle prawa Kościoła powszechnego. Biskup Ratyzbony zapowiedział to w wywiadzie dla portalu „National Catholic Register”.
Wiceprzewodniczący Komisji Doktrynalnej Niemieckiej Konferencji Biskupów podkreślił, że prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Luis Ladaria SJ w swoim liście z 25 maja 2018 r. wyraźnie stwierdził, że kwestia, czy chrześcijanie, którzy nie są w pełni zjednoczeni z Kościołem, mogą przyjmować Eucharystię, może być rozstrzygnięta tylko w jedności z Kościołem powszechnym. Opublikowany pod koniec czerwca dokument orientacyjny episkopatu Niemiec może stanowić jedynie podstawę do refleksji biskupów, natomiast dla działań ekumenicznych swoją ważność zachowują zasady zawarte w Dyrektorium Ekumenicznym z 25 marca 1993 r.
Jednocześnie bp Voderholzer przypomniał, że w liście kard. Ladarii znajduje się zapowiedź autorytatywnego wyjaśnienia przez Kongregację Nauki Wiary, co w kanonie 844 § 4 oznacza termin „inna poważna konieczność”. Dodał, że zwróci się do tej dykasterii (której jest członkiem) o wyjaśnienie niektórych kwestii dotyczących wiary katolickiej na temat Eucharystii i co jest koniecznym warunkiem, by do niej przystępować. Podkreślił, że wspólne przystępowanie do Stołu Eucharystycznego jest celem, a nie środkiem działań na rzecz jedności chrześcijan. Wskazał jednak także na konieczność osiągnięcia jedności poglądów w tej sprawie w łonie Niemieckiej Konferencji Biskupów.
Opisuje swoje „duchowe poszukiwania” w wywiadzie dla„Der Sonntag”.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.