"Franciszek przypomniał światu o naszym dramacie"

Do Mosulu wraca coraz więcej chrześcijan.

Do Mosulu wraca coraz więcej chrześcijańskich rodzin. Wkrótce dołączy do nich katolicki ksiądz, który na stałe zamieszka w tamtejszej parafii św. Pawła. Mówi o tym kard. Luis Raphaël Sako, podkreślając, że wierni potrzebują stałej obecności kapłana, z którym najpierw odbudują zniszczone domy, a następnie kościoły tego umęczonego miasta.

Chaldejski patriarcha podkreśla, że przed wspólnotą Mosulu wciąż stoi najważniejsze zadanie, jakim jest budowanie dialogu i pojednania. „Nie jest łatwo wracać do miasta, w którym tak wiele się wycierpiało z rąk członków tzw. Państwa Islamskiego i mając zarazem w pamięci to, że niektórzy z muzułmańskich sąsiadów wspierali działania fundamentalistów” – podkreśla  chaldejski patriarcha Babilonii. Wskazuje zarazem, że bez dialogu i wzajemnego pojednania Irak nie ma żadnej przyszłości. Budowanie pokojowych relacji z islamem pozostaje jednym z największych priorytetów.

Kard. Sako wskazuje na ogromne znaczenie sobotniego spotkania w Bari podczas którego przedstawiciele Bliskiego Wschodu będą się wraz z Papieżem modlić o pokój w tym regionie. „Zwołując nas na to spotkanie, Franciszek przypomniał światu o naszym dramacie i o tym, że bez pomocy wspólnoty międzynarodowej bliskowschodni chrześcijanie nie przetrwają” – mówi patriarcha.

Wskazuje, że ważnym warunkiem budowania pokoju w tym kraju jest uznanie chrześcijan i przedstawicieli innych mniejszości za takich samych obywateli, jakimi są muzułmanie. „Sytuacja wciąż jest dramatyczna, a my jesteśmy zwyczajnie zmęczeni przeciągającym się konfliktem. Wierzymy jednak głęboko, że wkrótce zaczniemy podnosić się z gruzów,  a na irackiej ziemi pojawią się nowe szkoły i szpitale. „Najważniejszym priorytetem jest odbudowanie domów dla ludzi, którzy chcą wracać na tereny, z których zostali wygnani. Na odbudowę kościołów i klasztorów przyjdzie czas dopiero później” – podkreśla kard. Sako.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10