„Nie chcemy pozostać obojętni na tragedię naszych sióstr i braci” - apeluje biskup opolski Andrzej Czaja i prosi o pomoc dla osieroconych dzieci z Aleppo.
W najbliższą niedzielę (24 czerwca) w kościołach diecezji będzie odczytywany „Apel Biskupa Opolskiego o pomoc dla dzieci z Aleppo”.
„Z niepokojem śledzimy dramatyczne i absurdalne akty przemocy z ogarniętej wojną Syrii, które spowodowały już tyle cierpienia. Nie chcemy pozostać obojętni na tragedię naszych sióstr i braci, wśród których jest wiele dzieci” – pisze bp Andrzej Czaja.
Dlatego ordynariusz opolski proponuje i zachęca do włączenia się w akcję pomocy dla dzieci z Aleppo, którą koordynują franciszkanie z Katowic-Panewnik. Bowiem jedyną parafią rzymskokatolicką w Aleppo jest parafia franciszkańską, która swoją pomocą obejmuje tysiące głodnych, osieroconych, potrzebujących wsparcia. W tej parafii pracuje także opolska misjonarka s. Brygida Maniurka FMM, która pod szczególną opieką ma właśnie dzieci.
„Franciszkanie posługujący w Aleppo, w którym żyje około 30 tysięcy osieroconych dzieci, opracowali kompleksowy program pomocy dla sierot wojennych. Jego koszt wyniesie 3,5 miliona złotych. Projekt przewiduje budowę ośrodka terapii zajęciowej, placu zabaw, boiska, basenu oraz zakup dwóch busów na dowożenie dzieci na zajęcia. W planie jest również montaż baterii solarnych, gdyż prąd w Aleppo płynie najwyżej godzinę dziennie” – czytamy w apelu biskupa opolskiego.
W akcję – na apel abp Wiktora Skworca – włączyła się archidiecezja katowicka i mieszkańcy województwa śląskiego pod hasłem „Śląskie dla Aleppo”. Jak dotąd zebrano tam już 1,5 mln zł.
Bp Andrzej Czaja zarządził zbiórkę przed wszystkimi kościołami w diecezji opolskiej, która odbędzie się w niedzielę 1 lipca, ale zachęca również inne środowiska naszego województwa do przyłączenia się do akcji „Opolskie dla Aleppo”.
„Niech perspektywa kończącego się roku szkolnego i nadchodzących wakacji spotęguje naszą pomoc dla najmłodszych mieszkańców Aleppo, którzy od sześciu lat nie chodzą do szkoły i żyją na gruzowiskach” – kończy swój apel bp Andrzej Czaja.
Pieniądze można też wpłacać bezpośrednio na konto Caritas Diecezji Opolskiej: Grupa Pekao S.A. O/Opole, nr: 66 1240 1633 1111 0000 2651 3092 z dopiskiem „Opolskie dla Aleppo”.
Latin Parish Aleppo Grupa dzieci z Aleppo uczestnicząca w tegorocznym wakacyjnym programie organizowanym przez franciszkańską parafię. W środku u góry o. Ibrahim Alsabagh, proboszcz parafii (polewający wodą z wiadra dzieci)
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.