Trwa IX Krakowski Międzynarodowy Festiwal Chóralny "Cracovia Cantans". Dzisiaj chóry prezentowały się w repertuarze sakralnym.
Muzyka sakralna jest jedną z 10 kategorii festiwalowych. W poświęconym jej przesłuchaniu konkursowym w kościele świętych Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej wystąpiło 7 zespołów: chór kameralny z Vantaa w Finlandii, chór dziecięcy Szkoły Śpiewu przy operze w austriackim Grazu, zespół kameralny "Alla Polacca" z Warszawy, Karyncki Chór Młodzieżowy z austriackiego Klagenfurtu, Zabrzański Chór Młodzieżowy "Resonans Con Tutti", chór kameralny z Neuburga w Austrii i Chór akademicki "Leti" z Uniwersytetu Elektrotechnicznego w Sankt Petersburgu w Rosji.
- Odwiedziny u rodziny w Krakowie planuję zawsze wtedy, gdy odbywa się festiwal. Sam byłem niegdyś śpiewakiem Krakowskiego Chóru Akademickiego przy Uniwersytecie Jagiellońskim więc staram się nie tracić nigdy okazji do posłuchania utworów chóralnych w dobrych wykonaniach - powiedział Andrzej Krzyżanowski, leśniczy ze Stawiszyna w województwie mazowieckim. - Dzisiejsze wykonania utworów muzyki sakralnej dawały przekrój kompozycji od muzyki dawnej po współczesnej. Były przy tym śpiewane z wielką kulturą wokalną. Nie było nigdzie forsowania głosów. Szczególnie podziwiałem "Pieśń adwentową" Kodaly’a w wykonaniu chóru fińskiego i "Ave verum Corpus" Poulenca zaśpiewane przez dzieci z Grazu; a gdy warszawski żeński zespół wokalny "Alla Polacca" zaśpiewał "In Paradisum" ("W Raju") Faurego z jego "Requiem", sam poczułem się jak w chóralnym raju - dodał miłośnik chóralistyki.
Występy chórów ocenia międzynarodowe pod przewodnictwem prof. Romualda Twardowskiego, wybitnego kompozytora utworów muzyki chóralnej.
W festiwalu bierze udział kilkadziesiąt chórów polskich i zagranicznych m.in. z Austrii, Czech, Finlandii, Indonezji, Izraela, krajów bałtyckich oraz Rosji. Dziś wieczorem odbędą się jeszcze 4 koncerty festiwalowe w kościołach: św. Katarzyny ( ul. Augustiańska 7, godz. 19), świętych Piotra i Pawła ( ul. Grodzka 52a, godz. 19), Mariackim (pl. Mariacki 5, godz. 19.15) oraz pijarów ( ul. Pijarska 2, godz. 19.30. W sobotę 9 czerwca chóry będą śpiewały w kościołach: św. Katarzyny ( ul. Augustiańska 7, godz. 19), NMP z Lourdes ( ul. Misjonarska 37, godz. 19.30), pijarów ( ul. Pijarska 2, godz. 19.30) oraz świętych Piotra i Pawła ( ul. Grodzka 52a, godz. 21.15). W niedzielę 10 czerwca odbędą się zaś koncerty w synagodze Tempel (ul. Miodowa 24, godz. 17.30 i 19.30) i kościele pijarów (ul. Pijarska 2, godz. 19.45).
Jutro od godz. 10 do 19 w Szkole Muzycznej im. M. Karłowicza na Osiedlu Centrum E2 w Nowej Hucie będą kontynuowane przesłuchania konkursowe.
Wstęp na koncerty oraz przesłuchania jest bezpłatny. Więcej informacji na stronie internetowej www.cracoviacantans.pl.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.