Nie piętnujmy osób żyjących w samotności

Przed piętnowaniem osób żyjących w samotności jako egoistów przestrzegł podczas sobotnich obrad Zjazdu Gnieźnieńskiego duszpasterz Absolwentów Duszpasterstwa Akademickiego w Poznaniu, dominikanin ojciec Łukasz Kubiak.

– Trzeba unikać stereotypów, że wszystkie osoby samotne są co najmniej nienormalne. Nie można mówić: jeżeli jesteś sam, to jesteś egoistą. Jeżeli ktoś taki sposób życia wybiera, to trzeba to uszanować – mówił zakonnik podczas panelu zatytułowanego „Żyć w pojedynkę”.

Dominikanin zwrócił uwagę, że osoby żyjące w samotności są „dużym wyzwaniem dla Kościoła”, gdyż – jak wskazał – „czasami traktują życie religijne jako ucieczkę od swojej realności, trudności i kłopotów, jakie niesie ze sobą samotność, zwłaszcza jeśli nie jest ona samotnością z wyboru”

Uczestnicząca w debacie socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, Maria Rogaczewska postawiła o. Kubiakowi pytanie: „na ile kobiety żyjące w samotności, a zarazem pełne energii, są mile widziane w Kościele?”

„Chodzi o to, żeby ta energia przemieniała się we współdziałanie. Jeżeli tak się dzieje, to takie współdziałanie może być bardzo owocne. Ale do tego potrzeba dużej dojrzałości” – odpowiedział dominikanin.

Prowadząca dyskusję Mira Jankowska, twórczyni Mistrzowskiej Akademii Miłości – widowisk edukacyjnych, które w nowoczesny sposób poruszają kwestie kobiecości, męskości i relacji między płciami – zapytała dyskutantów, jak osoby samotne mogą radzić sobie z własną seksualnością?

„To jest trudnym wyzwaniem dla osób, które świadomie wybrały celibat. Dla ludzi żyjących w pojedynkę, którzy nie są związani ślubami, może to być trudne doświadczenie, nierzadko łączące się z cierpieniem” – przyznał o. Kubiak.

„Samotność można przeżywać owocnie. Nawet żyjąc w pojedynkę można realizować intymność, ekstazę i płodność. Chodzi o intymność z Bogiem, intymność przyjaźni, radość życia i z tego, co się robi" – przekonywała Rogaczewska.

W trwającym od piątku VIII Zjeździe Gnieźnieńskim liderzy ruchów i organizacji katolickich, ludzie nauki, kultury i polityki oraz duchowni różnych wyznań obradują na temat: „Rodzina nadzieją Europy”.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| SAMOTNOŚĆ

 • karen
  13.03.2010 14:16
  Jak samotni moga być egoistami mając przed oczyma swoich rodziców i dziadków a resztę rodziny w Niemczech i Anglii i Hiszpanii i gdziekolwiek byleby nie przy schorowanych potrzebujących rodzicach i dziadkach?
 • ktosik
  13.03.2010 20:18
  jasne, że nie wolno potępiać samotnych. Bo może to być np. osoba homoseksualna, która nie chce żyć w taki związku, ale nie chce też żyć z osobą drugiej płci wiedząc, że będzie ją krzywdzić.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7