Kościół w Hiszpanii potrzebuje powołań

Podejście do młodych i brak powołań do kapłaństwa to główne tematy wystąpienia kard. Ricardo Blázqueza otwierającego wiosenną sesję plenarną Konferencji Episkopatu Hiszpanii.

„Młodzi ludzie często mówią, że nie są słuchani - powiedział przewodniczący episkopatu - być może nawet nie stawia się im pytań w klimacie wzajemnego szacunku. Usiłujemy ewangelizować nie biorąc pod uwagę tego do kogo się zwracamy”. Jego zdaniem w podejściu do młodych ważne jest, by słuchać ich, dialogować, być blisko i unikać paternalizmu.

Mówiąc o spadku liczby nowych powołań hierarcha zauważył, że o ile "kilkadziesiąt lat temu obfitość powołań do kapłaństwa była niezwykła, to w tej chwili niezwykły jest ich brak”. Jest on poważny i trwa już długo - mówił - i jego konsekwencje: spadek liczby kapłanów i coraz wyższa średnia wieku są już widoczne.

Przewodniczący Episkopatu Hiszpanii przestrzegł jednak przed „rozwiązaniami improwizowanymi i niebezpiecznymi skrótami”. Jego zdaniem, aby by wyjść z trudnej sytuacji, należy dotrzeć do przyczyn tego stanu. „Czy jest to kryzys powołań do posługi kapłańskiej, do życia zakonnego, do małżeństwa chrześcijańskiego czy raczej mamy do czynienia z kryzysem inicjacji chrześcijańskiej?” - pytał kard. Blázquez.

Zauważył, że zarówno import kapłanów z innych krajów jak i powierzanie części zadań świeckim to rozwiązania tymczasowe. „Nie możemy poddać się rezygnacji i administrować jedynie brak. Nasze pytanie jest następujące: Jak stworzyć warunki, aby powołanie zostało usłyszane i przyjęte? Musimy powiedzieć sobie jasno: Kościół w Hiszpanii potrzebuje powołań do kapłaństwa” - konkludował.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 1 2 3 4 5 6