W Jerozolimie główne uroczystości Wielkiej Soboty odbyły się w godzinach porannych w Bazylice Bożego Grobu. Liturgii przewodniczył administrator apostolski łacińskiego patriarchatu Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa.
W bazylice Bożego Grobu radosne Alleluja zabrzmiało już podczas porannej uroczystej liturgii wigilii paschalnej. Celebracja rozpoczęła się w pobliżu Golgoty poświęceniem ognia po czym patriarcha zapalił wielkanocny paschał od ognia wiecznej lampki płonącej w pustym grobie Zbawiciela. Radosny śpiew orędzia paschalnego wypełnił swym echem całą bazylikę. Liturgia Słowa przypominała wiernym historię zbawienia i zakończyła się ewangelią o zmartwychwstaniu, którą według wielowiekowej tradycji uroczyście odśpiewał sam patriarcha stojąc u wejścia do kaplicy Bożego Grobu.
W Ziemi Świętej celebracja liturgii Wielkiej Soboty w godzinach porannych dotyczy jedynie Bazyliki Bożego Grobu. Uwarunkowane jest to zasadami Status quo ustalonymi w połowie XIX wieku. Jerozolimska parafia świętuje radosną liturgię wigilii paschalnej w godzinach wieczornych w kościele Najświętszego Zbawiciela, siedzibie franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej. Oprócz miejscowych wiernych uczestniczą w niej także grupy pielgrzymów.
W godzinach popołudniowych wewnątrz bazyliki Bożego Grobu odbędzie się uroczysta procesja do 14 stacji, która jest medytacją tajemnicy misterium paschalnego. Procesja rozpoczyna się przy kolumnie biczowania, następnie zatrzyma się na Golgocie i trzykrotnie okrąży kaplicę Bożego Grobu. Rozważanie zakończy się wspomnieniem ukazania się Zmartwychwstałego Jezusa Marii Magdalenie. Jerozolimską liturgię Wielkiej Soboty zakończy Godzina Czytań przy pustym Grobie Zmartwychwstałego.
„Trzeba doceniać to, co robią i dawać im narzędzia do dalszego dążenia naprzód” .
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).