350 lat kamedułów w Wigrach

Klasztor w Wigrach należał nie tylko do najbogatszych, ale również najpiękniejszych w Polsce.

Reklama

Zakładali wsie i osady, tworzyli liczne zakłady przemysłowe, uprawiali ziemię, łowili ryby, zajmowali się handlem. Mija 350 lat od przybycia na ziemię suwalską włoskich mnichów. Ich wkład w rozwój tego regionu Polski ciągle pozostaje nieoceniony.

Kameduli przybyli do Wigier w 1668 roku. Król Jan Kazimierz nadał włoskim zakonnikom trudno wówczas dostępną wyspę leżącą na jeziorze Wigry, w otoczeniu dzikiej puszczy, a tym samym spełniającą wszelkie wymogi stawiane przez zakon pustelniczy. Mnisi usypali groblę, przekształcając wyspę w półwysep, a następnie przystąpili do budowy swojej pustelni. Autorem projektu całego kompleksu był prawdopodobnie włoski architekt Piotr Putini.

Kameduli w Suwalszczyznę wpisali się ogromnym dorobkiem. Przy pomocy sprowadzonych do Wigier włoskich architektów i specjalistów, zaczęli zakładać wsie i osady, tworzyli zakłady przemysłowe, cegielnie, młyny, huty szkła, tartaki i papiernie, zaś zyski czerpali z rolnictwa, rybołówstwa, handlu i wyrębu lasów. W sumie w posiadaniu kamedułów znajdowało się 51 wsi, 11 folwarków i jedno założone przez nich miasto – Suwałki.

Klasztor w Wigrach należał nie tylko do najbogatszych, ale również najpiękniejszych w Polsce. Niestety, po trzecim rozbiorze Polski, w 1795 r., władze pruskie skonfiskowały dobra kamedułów i dokonały kasaty klasztoru. Zakonnicy przenieśli się na Bielany pod Warszawą, a w zespole pokamedulskim utworzono siedzibę biskupstwa wigierskiego, którą następnie przekształcono w kościół parafialny.

Od tego czasu obiekt zaczął stopniowo niszczeć, a jego sytuację pogorszyły dwie wojny światowe, podczas których został poważnie uszkodzony. Klasztor odbudowano dopiero za czasów PRL. W latach 1975-2010 kompleks należał do Ministerstwa Kultury i Sztuki, które utworzyło w nim Dom Pracy Twórczej.

Obecnie pokamedulski zespół klasztorny nosi nazwę Wigierski Areopag Nowej Ewangelizacji. Kompleks jest w całości udostępniony pielgrzymom oraz zwiedzającym, którzy mogą tu nie tylko poznać jego niezwykłą historię i związane z nim legendy, ale też wejść na wieżę zegarową, skąd rozciąga się niesamowity widok na okolicę, czy zejść do krypt pod kościołem, gdzie spoczywają szczątki zakonników.

W związku z jubileuszem przybycia kamedułów przygotowane zostały wydarzenia rocznicowe. Już w niedzielę, 11 marca w Wigrach ordynariusz ełcki Jerzy Mazur odprawi Msze świętą. Liturgia będzie transmitowana na antenie TVP POLONIA.

Z kolei we wtorek, 1 maja, odbędzie się sesja naukowa poświęcona bogatej historii eremu Wyspy Wigierskiej. Prelegenci pochylą się nad duchowością wigierskich pustelników, a także ich oddziaływaniem religijnym, kulturowym i gospodarczym na obszarze dzisiejszej ziemi suwalskiej, augustowskiej i sejneńskiej. Podejmą próbę odczytania aktualnych wyzwań pokamedulskiego klasztoru w Wigrach jako miejsca ciszy i odpoczynku św. Jana Pawła II oraz współczesnych pielgrzymów i turystów.

Podczas majowych uroczystości biskup ełcki poświęci Dom Królewski i Kaplicę Kanclerską, które zostały odrestaurowane w ramach projektu „Pokamedulski klasztor w Wigrach kolebką dziedzictwa kulturowego Suwalszczyzny”.

Obchody rocznicowe odbywać się nie będą wyłącznie w maju. Świętowanie jubileuszu planowane jest przez cały zbliżający się letni sezon pielgrzymkowo-turystyczny.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KAMEDULI, WIGRY

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama