O współpracy z Kościołami lokalnymi, otwarciu na zaangażowanie świeckich i stawianiu pytań o własną wiarę mówi ks. dr Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.
Dyrektorzy w terenie
Gospodarzem spotkania Rady Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce była w tym roku diecezja gliwicka.
Do pocysterskiego opactwa w Rudach z prawie wszystkich diecezji Polski przyjechali dyrektorzy Papieskich Dzieł Misyjnych oraz ich współpracownicy. – Zaprosiłem Radę Krajową do nas, bo mamy taką ideę, żeby spotykała się ona w różnych diecezjach. Jest to także okazja do modlitwy i rozmowy z miejscowym biskupem i przedstawienia naszej rzeczywistości – mówi ks. Maciej Górka, dyrektor PDM w diecezji gliwickiej. – W różnych miejscach nasza praca różnie przebiega, a w tym gronie dobrze się znamy i możemy dzielić się ze sobą naszym doświadczeniem. Mam wrażenie, że w naszej diecezji misje traktowane są jako jeden z ostatnich tematów do podjęcia, co pokazała na obradach synodu dyskusja nad przygotowanym przez nas dokumentem. Tymczasem misje to jest istota Kościoła, cały czas więc zastanawiam się, co z tym dalej zrobić – podkreśla ks. Maciej Górka.
Zjazd rady rozpoczął się od Mszy św. w kaplicy Matki Bożej Pokornej rudzkiego sanktuarium, której przewodniczył biskup gliwicki Jan Kopiec. Po niej odbyło się spotkanie przy wspólnym stole, gdzie biskup przybliżył gościom specyfikę diecezji i historię regionu. – Takie spotkanie odbywa się raz w roku, a jego celem jest podsumowanie pracy w animacji, współpracy w formacji misyjnej i finansów oraz przede wszystkim programowanie pracy na przyszłość. Jednak największym bogactwem są rozmowy kuluarowe i dzielenie się doświadczeniem – mówi ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy PDM w Polsce. – Dla każdego z nas jest to wielkie ubogacenie, bo przyjeżdżamy z różnych zakątków Polski. Kościół jest jeden, ale są różne diecezje i specyficzne spojrzenia na misyjne sprawy. Z naszej diecezji na misjach mamy 17 kapłanów, kilka młodych kobiet świeckich i studentki, które przerwały studia na 2 lata i wyjechały z warszawskiej wspólnoty „Domy serca” – mówi ks Grzegorz Sonnek, dyrektor PDM w diecezji opolskiej.
– Cieszymy się, że obok nas są diecezja gliwicka i archidiecezja katowicka, z którymi współpracujemy. Dwa lata temu udało nam się w ramach metropolii górnośląskiej stworzyć kongres misyjny, który spotkał się z dużym odzewem. Ks. Maciej Górka chce, żebyśmy co dwa lata powtarzali to wydarzenie właśnie w Rudach – zauważa.
Spotkanie Rady Krajowej trwało od 30 stycznia do 1 lutego. W jego programie znalazły się też dodatkowe atrakcje: wizyta księży w Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego „Guido” w Zabrzu i zwiedzanie w Rudach bazyliki i pocysterskiego opactwa, gdzie znajduje się Ośrodek Formacyjno-Edukacyjny Diecezji Gliwickiej.
Kolejne takie spotkanie przewidziano w styczniu 2019 roku w diecezji kaliskiej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.