Papież do Polaków: Nie lękajcie się mówić o Bogu, o sprawach wiary, o Kościele

„Nie lękajcie się mówić o Bogu, o sprawach wiary, o Kościele. Umacniajcie się wzajemnie w wierze, trwając konsekwentnie w nauce Chrystusa” - powiedział papież do pielgrzymów polskich obecnych dziś na audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego skierowane do Polaków:

Witam serdecznie pielgrzymów polskich. Bracia i siostry, uczestnicząc we Mszy Świętej, bądźcie uważnymi słuchaczami Bożego słowa. Niech ono was formuje i przemienia. Niech kształtuje życie waszych rodzin, a szczególnie inspiruje wychowanie dzieci i młodzieży. Bądźcie głosicielami tego Słowa, gdziekolwiek jesteście. Nie lękajcie się mówić o Bogu, o sprawach wiary, o Kościele. Umacniajcie się wzajemnie w wierze, trwając konsekwentnie w nauce Chrystusa. Z serca wam błogosławię.

Papieską audiencję streścił po polsku ks. prał. Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Drodzy bracia i siostry, przyjrzyjmy się dzisiaj liturgii słowa, integralnej części Mszy Świętej. Gromadzimy się wszak na Eucharystii właśnie po to, by usłyszeć, co Bóg czyni dla nas i co pragnie nam powiedzieć. Pamiętajmy, że Pismo Święte, które czyta się w Kościele, jest słowem samego Boga, który przemawia do swojego ludu. Wsłuchujmy się w to słowo, aby następnie wprowadzać je w życie. O tej części liturgii mówi się jako o „stole”, który przygotowuje Pan, aby karmić nasze życie duchowe. Stół liturgii słowa jest niezwykle obfity. Doceńmy bogactwo trzyletniego cyklu niedzielnych czytań mszalnych i dwuletniego cyklu czytań dni powszednich. To wspaniała lektura, pokarm dla życia chrześcijańskiego. Pragnę przypomnieć znaczenie psalmu responsoryjnego, który pomaga nam w rozważeniu usłyszanych treści. Dobrze, aby psalm został dowartościowany przez śpiew, przynajmniej refrenu. Mając na uwadze rangę czytań, zaczerpniętych z Pisma Świętego, zawartych w lekcjonarzach, należy przypomnieć, że jest zabronione subiektywne zastępowanie ich dowolnymi tekstami, wziętymi z innych źródeł. Słowo Boga jest dla nas nieodzowną pomocą, abyśmy mogli pokonać trudności i próby naszej ziemskiej pielgrzymki. Nie wystarczy jednak słuchać. Pamiętając przypowieść o siewcy, trzeba ziarno Bożego słowa zasiać w sercu, by przyniosło właściwy plon. Dlatego zgodnie z napomnieniem świętego Jakuba apostoła: „Wprowadzajmy słowo w czyn, a nie bądźmy tylko słuchaczami oszukującymi samych siebie” (por. Jk 1,22).

W dzisiejszej audiencji udział wzięli m.in. pielgrzymi z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła z Główczyc (diec. pelplińska); św. Pawła od Krzyża z Rawy Mazowieckiej oraz parafii św. Jakuba ap. z Głowna (diec. łowicka); Najświętszego Serca Pana Jezusa z Herbów, Ducha Świętego z Gliwic-Ostropy oraz Matki Bożej Królowej Pokoju z Tarnowskich Gór (diec. gliwicka); św. Erazma i Pankracego z Jeleniej Góry; Trójcy Przenajświętszej z Ciechanowca (diec. drohiczyńska); a także Zespół Pieśni i Tańca „Pilsko” z Żywca oraz Biuro podróży ITAKA z Opola.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Polak do papieża:
  31.01.2018 13:49
  Polak do papieża: Proszę nie lękać się i głosić o Chrystusie i wierze katolickiej muzułmanom. Tylu ich jest we Włoszech.... , Czas zacząć ich nawracać, Franciszku.
 • mee...
  31.01.2018 14:28
  Wpierwej przestrzegac nalezy Prawa...X Przykazan, ktore Bog nam dal przez Mojzesza a Chrystus potwierdzil Slowem gdy Slowo stalo sie cialem....Slowo, ktore bylo u Boga na poczatku.
 • ADX
  31.01.2018 17:21
  "Gromadzimy się wszak na Eucharystii właśnie po to, by usłyszeć, co Bóg czyni dla nas i co pragnie nam powiedzieć." Według nauki katolickiej gromadzimy się w 4 celach:
  1. Aby wielbić Boga,
  2. Aby składać dziękczynienie,
  3. Aby błagać o przebaczenie grzechów,
  4. Aby prosić o potrzebne łaski
 • Matka
  02.02.2018 14:51
  Słowa Ojca Świętego pomagają dobrze żyć, zgodnie z Ewangelią w dzisiejszym świecie. Ojciec Święty widzi dalej i szerzej.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8