Powinniśmy mobilizować naszych wiernych do właściwego przeżywania i świętowania niedzieli – ocenia w rozmowie z KAI abp Wiktor Skworc. Zdaniem metropolity katowickiego przyjęta dziś przez Sejm ustawa, choć nie w pełni satysfakcjonująca, jest krokiem w dobrym kierunku.
Tomasz Królak (KAI): Jak ocenia ksiądz Arcybiskup przyjętą dziś ustawę stopniowo ograniczającą handel w niedziele?
Abp Wiktor Skworc: – To rozwiązanie nie jest satysfakcjonujące ani dla pomysłodawców ograniczenia handlu w niedziele, ani dla Kościoła. Postulaty Solidarności były jednak inne, Kościół zaś niezmiennie przypomina przykazanie: pamiętaj abyś dzień święty święcił. Niedziela powinna być wolna od pracy. Ale niewątpliwie dzisiejsza ustawa jest to krok we właściwym kierunku.
Jeśli przyjęty w ustawie kalendarz zostanie utrzymany, to w roku 2020 będziemy mieć wszystkie niedziele wolne od pracy. Wtedy ta radość będzie pełna, ale teraz cieszymy się krokiem w dobrym kierunku.
KAI: Dlaczego, poza wymiarem religijnym, tak ważne jest ograniczenie handlu w niedzielę?
– Dzięki wolnym niedzielom ludzie zyskują czas dla budowanie i umacnianie więzi społecznych, rodzinnych i towarzyskich. Choć jest to wartość niewymierna ekonomicznie, to fakt wspólnego świętowania przez całe społeczeństwo, w tym samym dniu, ma ogromne znaczenie. Ma charakter państwowotwórczy, buduje więzi zarówno na poziomie lokalnym jak i narodowym.
KAI: Bardzo wiele środowisk, po różnych stronach politycznej barykady powołuje się na standardy europejskie, zatem dzisiejsza ustawa przybliżająca praktykę wielu państw, powinna zyskać aprobatę wszystkich partii?
– Doganiamy Europę. Dzisiejsza ustawa jest dla nas także wyzwaniem duszpasterskim. Myślę, że powinniśmy mobilizować naszych wiernych do właściwego przeżywania i świętowania niedzieli, do starania się o to, by był to dzień przeznaczony dla Boga i drugiego człowieka, dla najbliższych.
KAI: Nie obawia się Ksiądz Arcybiskup, że w przyszłości ustawa może zostać w jakikolwiek sposób ograniczona lub nawet cofnięta?
– W tej chwili badania opinii społecznej pokazują, że podział jest mniej więcej pół na pół [według CBOS zakaz handlu w każdą niedzielę, nieobejmujący m.in. niedziel przedświątecznych, popiera 58% badanych, a sprzeciw wyraża 37% Polaków - KAI]. Myślę jednak, że kiedy społeczeństwo samo przekona się o wartości niedzieli, to – niezależnie od tego jaki będzie układ polityczny – stanie w jej obronie.
KAI: Bo w końcu przekonamy się, że życie bez niedzielnych zakupów jednak jest możliwe...
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.