Oby to nie był symbol

Koniec ze zmianą czasu. Super. Tylko czemu mamy mieć czas wschodnioeuropejski?

Nie lubię tej praktykowanej u nas od lat zmiany czasu. Niby nic takiego. Ostatecznie tylko raz, i to bardzo dawno temu, zdarzyło mi się z tego powodu przesiedzieć dodatkową godzinę w dalekobieżnym pociągu. To przy zmianie czasu z letniego na zimowy. Stanął gdzieś i czekał, żeby jechać zgodnie z rozkładem. Ale nie lubię i dziś. I nawet nie próbuję dociec, czy bardziej mi przeszkadza konieczność zmiany godzin snu czy sam fakt, że w harmonijnych zmianach długości dnia i nocy nagle pojawiają się skoki. Dlatego z radością przyjąłem inicjatywę polityków, byśmy przez cały rok zostawali przy jednym. Tylko dlaczego mielibyśmy przyjąć za podstawę czas letni?

Wiadomo, Polska jest dość szeroka. Rozciąga się mniej więcej od 15 do 24 południka. Gdyby parzyć na zegarek to południe, czyli moment, gdy słońce stoi najwyżej nad horyzontem, we wschodniej Polsce następuje ponad pół godziny wcześniej niż na zachodzie. A czas zimowy to czas 15 południka, przebiegającego przez zachodnią rubież naszego kraju (m.in. Stargard). Czyli teraz zimą w prawie całej Polsce południe mamy już przed południem ;). Tyle że z kolei czas letni to czas 30 południka. Przechodzącego przez okolice Petersburga i Kijowa, ale w żadnym miejscu przez Polskę. Odchylenie „zegarkowego” południa od astronomicznego dla zdecydowanej większości naszego kraju będzie jeszcze większe. Dlaczego mielibyśmy ten właśnie czas przyjmować na stałe?

Żartowaliśmy kiedyś z kolegami podczas górskich wędrówek, że następnego dnia trzeba będzie wstać skoro świt, czyli o 8.30. Obowiązywanie czasu z 30 południka przez cały rok sprawi, że zimą przestanie to być żartem. Nawet ci najpóźniej zaczynający pracę będą wstawali „skoro świt”, a dzieci na ósmą do szkoły to i ciemną nocą. No cóż, pewnie można przywyknąć. Można się też pocieszyć, że za to wieczorem „nocne życie” będzie zaczynało się nieco później, więc będzie więcej czasu na pracę ;) Tylko jest jeszcze jedno....

Zżymamy się, kiedy na zachodzie o naszym regionie mówi się „Europa Wschodnia”. Jak by nie patrzyć, nasz region to zdecydowanie Europa Środkowa. Niezależnie od tego, czy wyznaczymy ten środek w polskiej Suchowoli, słowackiej Kremnicy czy jeszcze gdzie indziej. Czy naprawdę musimy dostarczać Zachodowi jakiegokolwiek, choćby i tak drobnego pretekstu do traktowania nas jako europejskich peryferii, którym tak samo blisko do Berlina i Paryża jak do Moskwy?

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ZMIANA CZASU

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Gość
  17.10.2017 12:39
  Jest Pan w błędzie, ponieważ Rosja ma czas wschodnioeuropejski nie podlegający zmianom i ta korelacja z dużym sąsiadem byłaby bardzo korzystna Polski.
 • John
  18.10.2017 11:09
  A chocby dlatego żeby przez pół roku mieć dłuższy dzień. wprowadzenie na stałe tzw. czasu zimowego odebrało by nam przez pół roku tą godzinę światłą ( i nie mówcie mi że odzyskamy ją rano bo o 2,3 i 4 to ogromna większość śpi) co byłoby zwykłym rozbojem
 • Alcybiades
  18.10.2017 11:25
  I od tego należało by zacząć , nie dawać Euopie zach .pretekstu aby nas traktowano jak Europę wschodnią ?
  To byłby najlepszy dowód ,że jednak jesteśmy Europa wschodnią ...

  Bo widzi Pan , kraje Europy zachodniej tym się różnią [ min. ] od Europy wschodniej że taki to a taki polityk DBA O WŁASNY INTERES a nie tym kto o kim co mówi , odpowiada przed własnym elektoratem a nie przed ....obcymi .
  Kultura Europy zach. to min. Niemcy i Francja które np. "upupiły" polski przemysł stoczniowy rozwijając własny i to co o nich mówili Polacy " mają gdzieś "

  To po pierwsze, a po drugie ? po drugie ...Europa Zachodnia to upadająca część kontynentu , będzie islamizowana , to już się dzieje , bogata , bogatsza ...ale historyczne rzecz ujmując już niedługo[ liczy się tendencja ] . W przyszłości będzie , może to być teren kolonizacji dla krajów Europy środkowej , śmieszne ?tendencja Drogo Panie Redaktorze , tendencja , ciąg matematyczny .

  Czy wyobraża sobie Pan sytuacje w której kolonizator powiedzmy Anglik , czy Francuz przejmował się tym co o nim mówią np. Beduini czy Papuasi ?
 • andrzej
  18.10.2017 11:36
  Wskazówki astronomiczne, o których wspomina Pan Redaktor zdecydowanie należałoby uwzględnić przy konstruowaniu zmian, które faktycznie [jak wszyscy czujemy] są niezbędne. Może jakaś konsultacja z partnerami z UE? Może rezolucja unijna, że mamy jeden czas bez zmian w całej Unii...Oby nie okazało się, że jest on wspólny [jak dotychczas], ale poza Polską w pewnych okresach roku.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8