Niemiecki jezuita apeluje o “teologię odnoszącą się do nadużyć seksualnych”

O bardziej intensywne zajęcie się konsekwencjami nadużyć seksualnych wobec nieletnich zaapelował do Kościoła katolickiego niemiecki jezuita, ks. Hans Zollner.

Przewodniczący Papieskiej Komisji Ochrony Nieletnich działającego przy Papieskim Uniwersytecie Gregoriana w Rzymie uważa, że brakuje „teologii odnoszącej się do nadużyć seksualnych, teologii dzieciństwa”. Jednocześnie zaapelował o „kulturę ochrony szczególnie zranionych”.

- Choć już od około 30 lat wiemy o wykorzystywaniu seksualnym w Kościele, nadal brakuje teologicznego odniesienia do tego tematu - stwierdził ks. Zollner. Zwrócił uwagę, że już w XIX wieku powstało kilka wspólnot chrześcijańskich, które zajęły się ówczesnymi problemami socjalnymi, do dziś nie ma natomiast odpowiednich inicjatyw odnoszących się do osób poszkodowanych. 

- Konfrontacja z seksualnym wykorzystywaniem dzieci przez osoby duchowne jest wstrząsająca i rani serce - powiedział ks. Zollner. „Chodzi przecież o przemoc na tle seksualnym, o nadużycie zaufania, złamane życie, faryzeuszostwo – i to wszystko w Kościele”. Zaznaczył, że jeśli ktoś się nie rozliczy z własną mroczną przeszłością, wówczas wcześniej czy później ona go ostro przywoła. "Chrześcijanie muszą trzymać się mocno rzeczywistości" - stwierdził. 

Niemiecki jezuita i wicerektor "Gregoriany" zwrócił uwagę, że nikt nigdy nie zwycięży zła a nadużycia seksualne nie będą nigdy całkowicie zwalczone. "Można jednak wiele uczynić aby ryzyko tych czynów było możliwie najmniejsze” - powiedział.

Ks. Zollner wypowiedział się w ramach prezentacji niemieckiego tłumaczenia książki Daniela Pitteta „Ojcze, ja ci przebaczam!”. Szwajcar Daniel Pittet, autor książki, zaprezentowanej w ambasadzie Niemiec przy Stolicy Apostolskiej był przez cztery lata wykorzystywany seksualnie przez zakonnika z zakonu kapucynów. Ten ówczesny opiekun młodzieży w parafii w brutalny sposób wykorzystywał chłopca w latach 1968-1972.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11