Zamieszkać w cieniu Najwyższego

Dzieje świata to nie tylko efekt ludzkich kalkulacji i spisków, ale też Bożych interwencji.

Już 7 października Polacy otoczą nasz kraj różańcową modlitwą. Jednocześnie będzie to modlitwa, która będzie promieniowała z Polski na zewnątrz, na inne kraje. To dobrze. I Polsce i światu modlitwa jest bardzo potrzebna.

Jestem głęboko przekonany, że dzieje świata to nie tylko efekt ludzkich kalkulacji albo wręcz – jak chcę niektórzy – spisków mniej lub bardziej ciemnych sił. Myślę, że sporo w nich wyraźnych znaków działania Boga. Zwłaszcza wtedy, gdy nagle, niespodziewanie dla wszystkich, zmienia się coś, co wydawało się fundamentem istniejącego ładu. Ot, choćby wydarzenia z roku 1989. Dlatego wspólna modlitwa, zarówno w intencji Polski, jak i całego świata, to moim zdaniem najlepszy dar, jaki możemy im ofiarować.

Nie zmienimy świata sami. Zwłaszcza jeśli próbujemy go zmieniać apelami, a nie świadectwem własnego życia. Za bardzo zresztą bywamy uwikłani w codzienność, skupieni wokół swoich punktów widzenia, a niezdolni do szerszego spojrzenia na sprawy. Ale Bóg może wszystko. A Duch Święty najlichsze nawet dzieło może wesprzeć swoim działaniem tak, że stanie się ono zaczynem przemiany całych społeczeństw.

Podczas zakończonej niedawno pielgrzymki do Kolumbii papież w jednej z homilii powiedział między innymi:

Ile zdziałaliśmy na rzecz spotkania i pokoju? Ile zaniedbaliśmy, pozwalając, aby w życiu naszego narodu urzeczywistniało się barbarzyństwo? Jezus każe nam zmierzyć się z tymi wzorcami postępowania, tymi stylami życia, które wyrządzają zło tkance społecznej i które niszczą wspólnotę. Ileż razy czymś normalnym stają się procesy przemocy, wykluczenia społecznego, a nie słychać naszego głosu, ani nasze ręce nie oskarżają proroczo! Obok św. Piotra Klawera były tysiące chrześcijan, w tym wiele osób konsekrowanych... Zaledwie garstka osób rozpoczęła kontrkulturowy nurt spotkania. Św. Piotr Klawer potrafił przywrócić godność i nadzieję setkom tysięcy Murzynów i niewolników, którzy przybywali w warunkach absolutnie nieludzkich, pełni strachu, zupełnie bez nadziei.

No właśnie. Dopóki nie padają słowa o św. Piotrze Klawerze można by pomyśleć, że papież kieruje te słowa do Polaków i Europejczyków, prawda? Bo i my przyzwyczajeni bywamy do „wzorców postępowania” i „stylów życia” nie mających nic wspólnego z Ewangelią. I w ogóle nas to nie uwiera. Trzeba dopiero Bożej interwencji, czasem też Bożych proroków, by oczywistym stało się coś, co powinno być oczywistym zawsze.

I choć jestem przekonany, że od wzięcia udziału w modlitwie za Polskę i świat do faktycznej zmiany droga może być dość daleka, to jest to na pewno krok we właściwym kierunku. Niech Boża łaska nas przemienia, niech nas kształtuje. Bo nasze, czysto ludzkie pomysły to stanowczo za mało, byśmy zmienili się sami. A cóż dopiero, by zmieniła się Polska i cały świat.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Gość
  12.09.2017 19:12
  Warto jednak przykladu sw Piotra Klawiera nie pomijac. “Obok św. Piotra Klawera były tysiące chrześcijan, w tym wiele osób konsekrowanych... Zaledwie garstka osób rozpoczęła kontrkulturowy nurt spotkania.“ Sama modlitwa nawet 40 milionow, jesli nie doprowadzi do konkretnych czynow, bedzie wzdychaniem “Panie, Panie“. To my musimy cos konkretnie zaczac zmieniac w nas i wolok nas. Te “osoby konsekrowane“ i “tysiace chrzescijan“ wokol Piotra Klawiera, niewatpliwie tez sie modlily...
 • Gość
  12.09.2017 20:55
  nie bardzo rozumiem sens otaczania Polski modlitwa rozancowa w momencie gdy 80% Polakow jest przeciwko udzieleniu schroniena uchodzcom i to przesladowanym chrzescjanom.Napewno nie wlacze sie w taka modlitwe bo boje sie za faryzeuszostwo obazic Boga.Przeciez On sam rowniez byl uchodzca jak i jego matka i opiekun wiec doskonale wiedza co ci ludzie do nas czuja...Moze nalezaloby ta modlitwe do Ducha Swietego o powrot rozumu i odruchow czlowieczenstwa wsrod polskich katolikow oglosic?Przeciez te 20% Polakow co zgadza sie na udzielenie schronienia uchodzcom to nie kto inny jak....ateisci.No i paru biskupow z prymasem na czele...oj niedobrze z nami.Niedobrze...
 • Gość
  12.09.2017 21:01
  to wszystko ma sens gdy sa wlasciwe autorytety.Niestety zostaly zniszczone.Klamstwo cnota sie stalo i swieci tryumfy....
 • Gość
  13.09.2017 22:28
  Zupełnie na inny temat , ale niekoniecznie. Dzisiaj w dyskusji na forum w Onet , próbowałem pięciokrotnie , bezskutecznie zamieścić poniższą opinię . Czy ktoś mi może odpowiedzieć, dlaczego nie przeszła : Jestem chrześcijaninem , praktykującym w Kościele Katolickim , zanim zostanę nazwany lewakiem , krótka prezentacja moich poglądów. Jestem przeciw: aborcji eugenicznej, eutanazji, małżeństwom jednopłciowym, popieram zakaz handlu w niedzielę itd. Równocześnie uważam , kreowaną przez obecny obóz rządzący , kampanię skierowaną przez uchodźcom za coś wyjątkowo obrzydliwego. Wykorzystuje się dramat ludzki w celu rozkręcania zbiorowej psychozy , która ma zapewnić długoterminowe rządy. Stosuje się manipulację społeczną ( komuna robiła to samo, mam swoje lata, pamiętam ) , by stworzyć egoistyczne społeczeństwo , którym można sprawnie sterować , w imię tzw. interesu narodowego, pod którym kryją się ideologiczne fantasmagorie. A najgorsze w tym wszystkim jest to, że w ten sposób , niszczy się chrześcijańskiego ducha naszego narodu, zastępując go pseudochrześcijańską , folklorystyczną , obrzędową wydmuszką. Jeśli ktoś zarzuci mi idealizm, odpowiem , tak wierzę , w Wszechmocnego Boga , który nie opuści tych , którzy realizują Jego wolę . Ona jest wyraźnie zapisana w Ewangeliach. Podążając nadal tą drogą , oddalamy się od tego ducha. Na koniec taka konkluzja. Tu nie chodzi o muzułmańskich uchodźców .POLSKA NIE CHCE PRZYJMOWAC ŻADNYCH ŚNIADO- CZY CZARNOLICYCH UCHODŹCÓW NIEZALEŹNIE OD ICH WYZNANIA
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11