- Przychodzisz jako Królowa Polski, niosąc to, czego nam brakuje - witał Matkę Bożą Częstochowską w Radzyminie abp Henryk Hoser.
Bicie dzwonów we wszystkich kościołach diecezji warszawsko-praskiej rozpoczęło peregrynację kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, która potrwa aż do 15 czerwca. Kolejny etap wędrówki jasnogórskiej ikony rozpoczął się od Radzymina.
Cudowny wizerunek powitany został na pl. Kościuszki przy kolegiacie Przemienienia Pańskiego. Przy polowym ołtarzu stanęło wraz z kard. Kazimierzem Nyczem ponad 30 biskupów i ok. 100 kapłanów.
Tomasz Gołąb /Foto Gość Procesja z Cudownym Wizerunkiem przeszła z placu obok kolegiaty na miejsce celebry - Czekają na ciebie 184 parafie z ich rodzinami, pasterzami, chorymi, umierającymi, borykającymi się z życiowymi trudnościami, dorośli, młodzież, dzieci. Najstarsze kościoły i krzyże w tej diecezji, jak w Latowiczu, powstały już w roku 1000. To tam zabrzmiały najwcześniej słowa pieśni "Bogurodzico Maryjo" - powiedział w homilii abp Hoser. - Przyjmują Cię zgromadzenia zakonne - 64 żeńskie i 19 męskich - z ich charyzmatycznymi dziełami, czekają instytuty świeckie i osoby życia konsekrowanego. Matko Boża, przyjdź i nie zwlekaj. Witam Cię słowami: "Zawitaj, Pani świata, Niebieska Królowo, zawitaj, Pełna Łaski, Prześlicznej Światłości, Pani na pomoc świata, spiesz się, zbaw nas z złości". Pani świata, przychodzisz jako Królowa Polski niosąca to, czego nam brakuje. A brakuje nam świętości, odwagi, wierności, prawdy, miłości i pokoju. Tego wszystkiego, czym jest Twoje królestwo. Jesteśmy bezradni i słabi. Panno wierna, wiara tak wielu słabnie i gaśnie, a modlitwa zanika. Tak wielu rani serce Twojego Syna. Brak wzajemnego szacunku, nienawiść i wrogość wzajemna tych, którzy tworzą jeden naród. Niech Polska, tak jak życzył tego św. Jan Paweł II, stanie się wielką Kaną Galilejską, gdzie smutek przemienia się w wesele. Z dawna Polski Tyś Królową - mówił abp Hoser.
Tomasz Gołąb /Foto Gość Kard. Kazimierz Nycz prosił, by w parafiach które nawiedzi Ikona, podjąć modlitwę o beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego Główny celebrans kard. Nycz podkreślił, że peregrynacja w roku jubileuszu 25-lecia diecezji jest wielką łaską. - Bogu dzięki, że możecie połączyć to nawiedzenie z jubileuszem diecezji. Macie okazję podziękować Bogu za wszystko, także za waszych pasterzy - mówił, prosząc o modlitwę szczególnie za bp. Stanisława Kędziorę i obchodzącego w tym roku 90. urodziny bp. Kazimierza Romaniuka. Kardynał prosił też o modlitwę w intencji beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, inicjatora peregrynacji cudownego wizerunku. - On już w Stoczku, potem w Prudniku myślał, jak przygotować Polskę do milenium, jak obronić Kościół w bardzo trudnych czasach. To wtedy kiełkowała myśl o nawiedzeniu. Chciałbym, byśmy oddali mu to, co on dał nam w darze. Byśmy mu oddali modlitwą o jego rychłą beatyfikację. Te najbliższe miesiące będą decydujące dla tego bardzo ważnego wydarzenia. Ze swoją mądrością i odwagą bardzo by nam się przydał jako błogosławiony. Dlatego módlcie się o to, dokładając pokorną modlitwę o kanonizację ks. Jerzego Popiełuszki, która także wydaje się nie tak bardzo odległa - prosił metropolita warszawski.
Tomasz Gołąb /Foto Gość Jasnogórski wizerunek nawiedzi 184 parafie Cudowny jasnogórski wizerunek wyrusza w podróż po diecezji warszawsko-praskiej w niezwykłym momencie - tuż po obchodach jubileuszu 300. rocznicy koronacji, które pod przewodnictwem abp. Salvatora Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce, i przy udziale całego episkopatu odbyły się 26 sierpnia w Częstochowie. W ten sposób rozpoczynająca się peregrynacja ikony będzie przedłużeniem dziękczynienia za królowanie Maryi w naszym narodzie, ale i wielkim błaganiem za naszą ojczyznę.
Tomasz Gołąb /Foto Gość Peregrynacja w diecezji warszawsko-praskiej zakończy się 15 czerwca 2018 r. w sanktuarium MB Ostrobramskiej. W tym roku mija 60 lat od rozpoczęcia wędrówki kopii jasnogórskiego wizerunku Maryi po Polsce. Jej pomysł narodził się w trudnym dla Kościoła czasie. W latach 1953-1956 uwięziony kard. Wyszyński opracował program duchowego przygotowania narodu do jubileuszu tysiąclecia chrztu Polski. Istotną częścią tych przygotowań stała się peregrynacja rozumiana jako ingres Maryi w życie codzienne społeczeństwa. To wierni prosili swoją Matkę podczas nabożeństwa na szczycie Jasnej Góry: "Matko, zejdź do nas!", "Bądź z nami!", "Kochamy Cię!", "Pozostań z nami!", gdy biskupi udzielali obrazem Matki Bożej błogosławieństwa 26 sierpnia 1956 r. I to wtedy zapadła decyzja o sporządzeniu kopii, w której Matka Boża zejdzie do swojego umiłowanego ludu, wędrując po parafiach Polski. 19 czerwca 1957 r. Prymas Tysiąclecia i towarzyszący mu księża biskupi przywieźli pobłogosławiony przez papieża Piusa XII obraz nawiedzenia pociągiem na Dworzec Główny w Warszawie i do archikatedry św. Jana. 26 sierpnia 1957 r. obraz rozpoczął od Jasnej Góry i od Warszawy swoją wędrówkę po Polsce.
Tomasz Gołąb /Foto Gość Całonocne nabożeństwa i czuwania zakończą się niedzielną Mszą św. dziękczynną za nawiedzenie parafii o 17.30. Po Mszy św. o godz. 13 obraz został przeniesiony do kościoła, w którym trwać będą całonocne nabożeństwa i czuwania. Zakończą się niedzielną Mszą św. dziękczynną za nawiedzenie parafii o 17.30. Po pożegnaniu ikona Matki Bożej zostanie uroczyście przewieziona do sanktuarium św. Jana Pawła II na os. Victoria.
We wrześniu obraz nawiedzi 28 parafii w 4 dekanatach: radzymińskim, jadowskim, stanisławowskim oraz w Tłuszczu, a także zgromadzenia oraz Mazowiecki Szpital Bródnowski, Centrum Zdrowia Dziecka i Wyższe Seminarium Duchowne w Tarchominie. Peregrynacja w diecezji warszawsko-praskiej zakończy się 15 czerwca 2018 r. w sanktuarium MB Ostrobramskiej.
Nawiedzenie Ikony Jasnogórskiej w okolicy:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Piotr Sikora o odzyskaniu tożsamości, którą Kościół przez wieki stracił.