Poszedłem do Papieża jako jego nuncjusz w Damaszku, ale także jako przedstawiciel 24 mln Syryjczyków, którzy apelują o pokój i wierzą, że Franciszek może im w tym pomóc – powiedział po wczorajszej audiencji w Watykanie kard. Mario Zenari.
Podobnie jak większość mieszkańców Syrii uważa on, że zakończenie tego konfliktu nie zależy od samych tylko Syryjczyków, lecz również od wszystkich stron, które są zaangażowane w tym regionie.
Mówi kard. Zenari:
„Przede wszystkim trzeba doprowadzić do zawieszenia broni. Zostało to obiecane w ostatnim porozumieniu z Astany z 4 maja, zawartym pod patronatem Rosji, Turcji i Iranu. Trudno to jednak wyegzekwować. Do tego trzeba jednak dążyć, bo inaczej pomoc humanitarna nie dotrze do potrzebujących.
Kolejnym krokiem musi być polityczne rozwiązanie konfliktu, ale dziś wydaje się to bardzo odległe. Ale trzeba się starać, a to oznacza kolejne rozmowy w Genewie... Bez ukrywania jednak, jak bardzo złożona jest ta sytuacja. Dwa tygodnie temu pewien Syryjczyk wyliczał mi, jak wiele obcych flag można dziś spotkać w Syrii. Za każdą z tych flag jest uzbrojenie, żołnierze...
Jest to więc konflikt bardzo złożony i dlatego tak trudno znaleźć rozwiązanie polityczne. Ale z pomocą wspólnoty międzynarodowej trzeba je osiągnąć. Lecz powtarzam, pierwszym krokiem musi być zawieszenie broni, by umożliwić pomoc humanitarną” – powiedział Radiu Watykańskiemu nuncjusz apostolski w Damaszku.
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Prezydent kraju Claudia Sheinbaum ogłosiła 20 stycznia program „Meksyk Cię obejmuje".
Papież mianował prefekta Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.