Prof. Piotr Małoszewski, wybitny uczony, działacz katolicki i polonijny, zwierzchnik zakonu bożogrobców spoczął dziś w Alei Zasłużonych krakowskiego cmentarza Rakowickiego. Mszy św. przy trumnie zmarłego przewodniczył w kościele Mariackim kard. Kazimierz Nycz, Wielki Przeor polskich bożogrobców.
Mszę koncelebrowało wraz z nim kilkudziesięciu kapłanów m.in. bp Jan Zając, delegat metropolity krakowskiego, bp Jan Piotrowski z Kielc, z diecezji gdzie znajduje się bazylika Grobu Bożego w Miechowie - siedziba polskich bożogrobców, bp Wiesław Lechowicz z Tarnowa, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, bp Ryszard Karpiński z Lublina, ks. dr Dariusz Raś, archiprezbiter Mariacki.
- Stajemy przy trumnie Pana Profesora, by w tej Eucharystii która jest dziękczynieniem, dziękować Panu Bogu za jego owocne życie. Życie profesora, naukowca, ojca rodziny, które poświęcał dla Polonii w Niemczech, dla zakonu bożogrobców którego polskim zwierzchnikiem był przez ostatnie kilka tygodni życia. Módlmy się za nas abyśmy potrafili wokół tej trumny zjednoczyć się w modlitwie i uczyć się z życia śp Piotra tych postaw którymi on się odznaczał wtedy, kiedy był razem z nami - powiedział kard. Nycz.
Przy trumnie otoczonej asystą wojskową obok rodziny zmarłego 21 marca w Monahium profeora skupili się również licznie jego konfratrzy z polskiej gałęzi Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, zwanego potocznie zakonem bożogrobców oraz m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, min. Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta RP i prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.
- Żegnamy człowieka wiary i czynu, żarliwego patriotę, znakomitego uczonego a także godnego ambasadora polskości na obczyźnie - napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście odczytanym przez ministra Kwiatkowskiego.
Listy nadesłali również abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski i przedstawiciel Konferencji Episkopatu Polski. Prof. Małoszewskiego wspominali m.in. bp Lechowicz i marszałek Karczewski.
- Bolał widząc różne tendencje w świecie współczesnym, które dostrzegają w Bogu nie sprzymierzeńca lecz wroga człowieka. Mówił: „ostry duch sekularyzacji zachodniej, odcięcie się Europy od wartości chrześcijańskich i wiara w złotego cielca wywiera dzisiaj niestety swoje piętno i zgubny wpływ na człowieka i społeczeństwa”. Jego uroczystość pogrzebową przeżywamy z wiarą, że dostąpi tego życia w które wierzył i do którego źródła przystępował wielokrotnie - powiedział bp Lechowicz.
Dobrym znajomym zmarłego profesora był również dr Jarosław Szarek, prezes IPN.
- Znaliśmy się od wielu lat. Charakteryzowało go wielkie oddanie sprawom Polakom mieszkających w Niemczech. Szedł drogą ks. Bolesława Domańskiego, legendarnego przedwojennego przywódcy Polonii niemieckiej. Wydaje mi się, że sformułowane przez owego księdza 5 Prawd Polaków: „Jesteśmy Polakami, Polak Polakowi bratem!, Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci, Co dzień Polak Narodowi służy, Polska Matką naszą - nie wolno mówić o Matce źle!” przyjmował za swoje również prof. Małoszewski. Zawsze podkreślał, że polskość jest nierozerwalnie związana z katolicyzmem, szczególnie na emigracji - powiedział krakowskiemu GN prezes IPN.
Czytaj także:
Pożegnanie zwierzchnika polskich bożogrobców
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.