Osady chrześcijańskie w Iraku niszczone nie tylko przez dżihadystów.
Chrześcijańskie osady w Iraku niszczone są nie tylko przez islamskich dżihadystów, ale również przez członków grup paramilitarnych, które ich zwalczają. Szokujący raport w tej sprawie opublikowała właśnie międzynarodowa organizacja obrony praw człowieka Human Right Watch. Został on opracowany na podstawie zeznań świadków i zdjęć satelitarnych. Jednoznacznie wynika z nich, że w wielu miejscach zniszczenia zostały dokonane już po tym, jak wypędzono stamtąd oddziały Państwa Islamskiego. Chodzi głównie o miejscowości leżące w okolicy Mosulu.
Raport mówi o grabieżach majątku dokonanych w takich miejscowościach, jak m.in. Ashwa, al-Khidir i Karakosz; ta ostatnia przed inwazją wojsk kalifatu była zamieszkiwana całkowicie przez wyznawców Chrystusa. Świadkowie opowiadają, że byli w swych domach w listopadzie zaraz po odejściu stamtąd islamistów. Gdy teraz powrócili, znaleźli je splądrowane, a częstokroć totalnie zniszczone. Raport Human Right Watch podkreśla, że w tym celu członkowie grup paramilitarnych wykorzystywali buldożery, a także ładunki wybuchowe. W ten sposób niszczone były też kościoły i meczety. Hashd al-Sha’abi, jedna z grup oskarżonych w raporcie o grabieże i niszczenie mienia, ściśle współpracuje z premierem Iraku.
Mieszkańcy miejscowości na Równinie Niniwy zostali wypędzeni ze swych domów w sierpniu 2014 r. przez bojówkarzy tzw. Państwa Islamskiego.
Jak donosi dziś Radio Watykańskie: "Kościół katolicki niesie pomoc ponad 4 mln mieszkańców Iraku i Syrii. W ciągu ostatnich trzech lat oferowane tam wsparcie wyniosło 560 mln dolarów. Poinformował o tym ks. Giampietro Dal Toso, który jako specjalny papieski wysłannik odwiedził pod koniec stycznia Aleppo.
Sekretarz delegowany watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka podkreślił, że los mieszkańców tych dwóch pogrążonych w wojnie krajów bardzo leży Franciszkowi na sercu. „Gdy tylko wróciłem z Syrii, Ojciec Święty wezwał mnie do siebie i poprosił o zdanie szczegółowej relacji” – wyznaje ks. Dal Toso. Dodaje, że najnowszą kościelną inicjatywą na rzecz tych dwóch państw jest akcja „Otwarte szpitale”, prowadzona we współpracy z rzymską kliniką Gemelli".
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.