Odważnie pomagają potrzebującym

„Wizyta Papieża Franciszka umocniła nas w szukaniu sił do zjednoczenia się w jeden naród” – powiedział proboszcz parafii Matki Bożej z Góry Karmel leżącej na peryferiach Bangi, stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej.

Prowadzą ją karmelici. Już od 3 lat parafia opiekuje się uchodźcami, których z powodu prześladowań na początku 2014 r. było ponad 10 tys. „Kiedy przyszli, myśleliśmy, że chodziło o krótki, kilkudniowy pobyt – dodał o. Mesmen. – Tymczasem minęły już trzy lata”. Dziś przebywa tam około 3 tys. uchodźców. Zapytany przez dziennikarza włoskiego dziennika Avvenire, w jaki sposób radzą sobie ludzie przebywający w tym obozie, proboszcz odpowiedział: 

„Przede wszystkim żyją dzięki Bożej Opatrzności; potem pomagają im organizacje humanitarne, które wspierają ich z projektami zdrowotnymi i w najbardziej podstawowych potrzebach – mówił o. Mesmen. – Organizują się też sami uchodźcy, wspierają się w organizowaniu żywności. To wspólnotowa solidarność. My w Karmelu – dodał proboszcz – najpierw pomagamy im wspierając ich modlitwą. A potem każdego dnia spotykamy się z nimi i staramy się wyjść naprzeciw ich potrzebom. W ten sposób dzięki pomocy naszych dobroczyńców każdego dnia dostarczamy im 20 tys. litrów wody, a także żywość” – poinformował karmelita. 

Proboszcz parafii Matki Bożej z Góry Karmel mówił także o trudnościach, jakie napotyka się w obozie: „Przede wszystkim rodziny nie mają intymności, rodzice często tracą autorytet u swoich dzieci, stosuje się przemoc, są przypadki bandytyzmu, dziewczęta zachodzą w ciążę”. Karmelici mają jednak nadzieję, że „rząd szybko przyjdzie z pomocą tym biednym ludziom w znalezieniu godnego życia”.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ, RŚA

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8