Uroczyste Msze św. i modlitwy za Ojczyznę, marsze i manifestacje, a także koncerty pieśni patriotycznych i różne inicjatywy promujące wiedzę historyczną – złożą się 11 listopada i w dniach kolejnych w całym kraju na obchody Narodowego Święta Niepodległości.
Warszawa
Główne obchody 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się w Warszawie. Tego dnia na Polach Wilanowskich nastąpi uroczyste otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej. Mszy św. o godz. 9.00 będzie przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak, a homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
W Mszy św. wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz Rzeczypospolitej z prezydentem Andrzejem Dudą, marszałkami Sejmu i Senatu oraz premier Beatą Szydło na czele.
Wzniesienie Świątyni ku czci Opatrzności Bożej jako wotum narodu polskiego za Konstytucję 3 Maja uchwalili jeszcze w 1791 r. posłowie Sejmu Czteroletniego. Budowa Świątyni nie była jednak możliwa z powodu rozbiorów, a potem II wojny i wreszcie sprzeciwu władz komunistycznych. Z inicjatywą powrotu do idei wzniesienia Świątyni wystąpił w 1989 r. ówczesny Prymas Polski kard. Józef Glemp. Wmurowanie kamienia węgielnego nastąpiło w maju 2002 r., a prace budowlane ruszyły w lutym 2003 r.
W tym samym czasie w bazylice Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się druga Msza św. z udziałem ministra obrony narodowej i szefów sił zbrojnych. Następnie o godz. 10.30 w Belwederze zaplanowana jest ceremonia wręczenia odznaczeń przez prezydenta RP.
Z kolei o godz. 11.15 odbędzie się koncert i pokaz musztry paradnej w wykonaniu orkiestry wojskowej na placu Piłsudskiego. O godz. 12.00 nastąpi uroczysta odprawa wart i Apel Pamięci przez Grobem Nieznanego Żołnierza oraz złożenie wieńców m.in. przez prezydenta.
W stolicy 11 listopada zaplanowano ponadto aż 15 pochodów, marszów i manifestacji związanych z rocznicowymi obchodami niepodległościowymi. Najwięcej uczestników zgromadzą trzy wydarzenia: marsz „KOD Niepodległości”, Marsz Niepodległości środowisk narodowych pod hasłem „Polska bastionem Europy” oraz zgromadzenie na błoniach Stadionu Narodowego, zarejestrowane przez Stowarzyszenie „Marsz Niepodległości”.
W godz. 10.00-13.00 Krucjata Różańcowa za Ojczyznę jak co roku planuje symbolicznie otoczyć Sejm RP różańcem oraz modlić się za polityków i ich decyzje podejmowane w parlamencie.
Po Mszy św. o godz. 10.00 w kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży zostanie sformowany marsz, który przejdzie m.in. Alejami Ujazdowskimi, ulicami Matejki, Maszyńskiego, Górnośląską i Wiejską w kierunku Sejmu i Senatu.
Tam rozpocznie się zgromadzenie pod hasłem „Otoczenie Sejmu Różańcem Świętym. Modlitwa za Ojczyznę, władzę ustawodawczą, obrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci w ustawodawstwie”.
„W tym roku szczególnie będziemy modlić się na Różańcu Świętym o zwycięstwo w walce o pełną obronę życia w polskim prawodawstwie. Zapraszamy ruchy obrony życia, stowarzyszenia i organizacje katolickie oraz Rodaków wraz z ich rodzinami. Polsce potrzebna jest modlitwa różańcowa!” – czytamy w zaproszeniu na manifestację.
Lublin
W Lublinie obchody 98. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczną o godz. 9.00 uroczystą sesją Rady Miasta Lublin w Trybunale Koronnym. Następnie o godz. 10.00 odprawiona zostanie w archikatedrze lubelskiej Msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył będzie abp Stanisław Budzik.
Ciąg dalszy oficjalnych obchodów uroczystości będzie miał miejsce od godz. 11.45 na Placu Zamkowym. Złożą się na nie m.in. wręczenie odznak pamiątkowych, musztra paradna w wykonaniu orkiestry wojskowej i Zespołu „Na granicy”, apel pamięci, złożenie wieńców pod Pomnikiem Zaporczyków i Pomnikiem Więźniów Zamku oraz defilada kompanii honorowych i pojazdów historycznych. Po południu nastąpi także złożenie wieńców na mogiłach legionistów na cmentarzu wojennym w Lublinie.
"Jesteście umiłowanymi córkami i synami Boga, jesteście umiłowanymi dziećmi Maryi".
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.