Kard. Nycz ws. ekshumacji smoleńskich: jestem po stronie rodzin

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz zadeklarował, odnosząc się do apelu części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej o powstrzymanie ekshumacji ich bliskich, że jest po stronie rodzin. Dodał, że trzeba wyraźnie wyjaśnić społeczeństwu, czemu są one konieczne, inaczej będą wątpliwości.

O powstrzymanie ekshumacji zaapelowało w liście otwartym ponad 200 krewnych części ofiar katastrofy smoleńskiej.

"Duchowo i empatycznie jestem absolutnie po stronie rodzin, które mają pytania, wątpliwości, czy jest im przykro, że będą musieć traumę sprzed 6 lat przeżywać raz jeszcze - i ich rozumiem" - mówił kard. Nycz we wtorek w radiu RMF FM. "Trzeba by bardzo wyraźnie społeczeństwu wyjaśniać, dlaczego to jest konieczne, co może zmienić i co może wnieść nowego - bo w przeciwnym wypadku rodziny, ale nie tylko rodziny, bo też ludzie patrzący na to z zewnątrz mają prawo mieć wątpliwości" - dodał.

Metropolita zastrzegł, że w tej sprawie nie wypowiada się w imieniu Episkopatu, bo nie ma do tego prawa. "Nie spodziewałbym się oficjalnej wypowiedzi Kościoła, ponieważ nigdy nie wypowiadaliśmy się, komentując działania prokuratury - mimo że niektórzy tak robią" - mówił.

"Po sześciu latach od tych strasznych dni stajemy samotni i bezradni wobec bezwzględnego i okrutnego aktu: nasi Bliscy mają być wyciągnięci z grobów, wbrew uświęconemu tabu, aby nie zakłócać spokoju zmarłym, pochowanym z najwyższą czcią. My, rodziny, od miesięcy bezskutecznie wyrażamy swój sprzeciw wobec zapowiedzi tego niezrozumiałego i niczym nieuzasadnionego przedsięwzięcia. Dzisiaj staje się ono faktem. Apelujemy do hierarchów Kościołów, których kapłani odprowadzali naszych Ukochanych na cmentarze: brońcie Ich grobów przed zbezczeszczeniem! Apelujemy do ludzi władzy: nie pozwólcie, aby dokonał się ten akt, któremu sprzeciwiają się nasze serca! Apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli z prośbą o pomoc!" - zaapelowały rodziny smoleńskie.

Pod upublicznionym w weekend listem otwartym są podpisy członków rodzin: Ewy Bąkowskiej, Leszka Deptuły, Grzegorza Dolniaka, Artura Francuza, Jarosława Florczaka, Pawła Krajewskiego, Andrzeja Kremera, Barbary Maciejczyk, ks. Adama Pilcha, Katarzyny Piskorskiej, Agnieszki Pogródki-Węcławek, Arkadiusza Rybickiego, Andrzeja Sariusz-Skąpskiego, Leszka Solskiego, Jolanty Szymanek-Deresz, Wiesława Wody, Edwarda Wojtasa.

Konieczność zbadania wszystkich niespopielonych ciał ofiar katastrofy ogłosiła w czerwcu Prokuratura Krajowa, która w tym roku przejęła śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej od zlikwidowanej prokuratury wojskowej. Wskazała wówczas, że badania sekcyjne będą miały znaczenie dla określenia przyczyny śmierci ofiar, a także przyczyn katastrofy.

Od kilku dni rodziny ofiar katastrofy otrzymują kilkunastostronicowe, jednobrzmiące pisma od prokuratury z podaniem m.in. motywów ekshumacji ich bliskich i danymi zespołu biegłych, także z zagranicy, którzy będą prowadzili badania. Doręcza je im Żandarmeria Wojskowa.

Według prokuratury ekshumacje są konieczne, by rzetelnie i profesjonalnie przeprowadzić sekcje, a dotychczasowa analiza rosyjskiej dokumentacji medycznej - nadesłanej w ramach międzynarodowej pomocy prawnej - wskazuje, że "sekcje zwłok zostały wykonane bez zachowania najwyższych standardów". Media podawały, że szczątki ofiar mają być także badane pod kątem ewentualnego pozostawania na nich śladów materiałów wybuchowych.

Prawo stanowi, że ekshumacja co do zasady może odbywać się w okresie od połowy października do połowy kwietnia. W innym czasie ekshumację może zarządzić m.in. prokuratura w ramach prowadzonego postępowania. Między czerwcem 2011 r. a listopadem 2012 r. prokuratura wojskowa przeprowadziła dziewięć ekshumacji ofiar katastrofy. W ich wyniku wykazano złożenie ciał sześciu ofiar w niewłaściwych grobach.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie i członkowie załogi - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja udawała się na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

«« | « | 1 | » | »»
 • smd1959
  25.10.2016 14:39
  ...a powinien
 • hub381
  25.10.2016 16:15
  hub381
  Jałowa gadka ! Gdyż PiS ogółem nie przestrzega norm dyskusji z obywatelami. Na w/w temat wyraznie na łamach mediów wypowiedział się bp.opolski prof.Czaja.Więc o czym i z kim tu dyskutować ?
 • hub381
  25.10.2016 16:17
  hub381
  Ostatnio na pielgrzymce Polaków w Watykanie Franciszek wyraznie
 • Gość
  25.10.2016 20:00
  przeciez paru juz ekschumowano na zadanie niektorych rodzin przy akompaniamecie gwizdow i wycia...teraz znowu? Przypominam,ze pomimo iz wrak jest w Rosji to polscy specjalisci mieli dostep i nadal maja dostep do niego.Nic wiecej niz na wraku w cialach nie znajda.Helu i magnesow juz szukali i niektorzy juz na wlasne zyczenie swoich bliskich wykopywali....i nadal im malo? Czy szalestwo PiS do konca opetalo? Co moga jeszcze ekschumacje wykazac? Ze prezydent czy prezydentowa wniosla na poklad trotyl w reklamowce bo jako jedyna byla niekontrolowana? Przeciez wystarczylo przyjac do wiadomosci,ze jest mgla i pozwolic pilotom (przeciez ostrzegali,ze nie dadza rade wyladowac we mgle) odleciec do Moskwy jak sugerowala wieza i wypadku by nie bylo. ..Czy ktos kto z cala powaga twierdzi,ze mistrale warte miliard dolarow za sztuke zostaly ofiarowane za jednego dolara przez biedny kraj bogatemu krajowi jest dla was autorytetem?Nie widzicie,ze ten czlowiek jest chory i wciaga was w swoje najochydniejsze parajonje? Na litosc jak tak mozna? Czy juz nawet szacunku dla zmarlych w katolickim kraju nie ma? A niechze Kaczynski wykopie brata jak musi i sprawdza ale zeby profanowac groby rodzin,ktore sobie tego nie zycza to juz jest bezczelnosc. To co nasz rzad stal sie juz nawet hiena cmentarna?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9