Już pora szykować aureole, białe szaty i dobre buty – na czas radosnej modlitwy, na korowody świętych i niebiańskie bale.
Chcemy pokazać prawdziwy sens uroczystości Wszystkich Świętych – wyjść do ludzi z Ewangelią, modlitwą; pokazać, że ten czas poświęcony jest radosnemu wspominaniu tych, którzy mają być dla nas wzorami – mówi ks. Grzegorz Michalski, diecezjalny moderator Ruchu Światło–Życie.
Holy Wins i Noc Świętych
Dokładnie 1 listopada we wrocławskim kościele pw. Opieki św. Józefa o 19.00 rozpoczną się nieszpory i procesja z relikwiami, o 19.30 Msza św. i modlitwa uwielbienia ze świętymi. W wigilię uroczystości, czyli 31 października, w samym tylko Wrocławiu odbędą się co najmniej dwa wielkie wydarzenia „z nieba rodem”.
Pierwsze to Holy Wins, ewangelizacyjne przedsięwzięcie organizowane przez Ruch Światło-Życie we współpracy z innymi środowiskami. Rozpocznie je Msza św. odprawiona o 18.00 w kościele NMP na Piasku. – Po Eucharystii Inicjatywa Muzyczna Wrocław Wielbi poprowadzi modlitwę, ok. 19.45 uformujemy korowód świętych i wyruszymy na rynek – tłumaczy ks. G. Michalski. – Udamy się tam ze śpiewem, niosąc wizerunki świętych i rozdając po drodze krówki z tekstami autorstwa różnych świętych. Kto może, niech ubierze się na biało i weźmie świece. Nasze spotkanie zakończy się ok. 21.00 Apelem Jasnogórskim pod pręgierzem na rynku.
Tego samego wieczoru o 19.00 rozpocznie się III Noc Świętych w kościele pw. NMP Królowej Pokoju na wrocławskich Popowicach, w parafii Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. – Spotkanie rozpoczną nieszpory, następnie uformujemy procesję i wyruszymy do kościoła pw. św. Jadwigi na Kozanowie, gdzie zostanie odprawiona Msza św. Po drodze zaśpiewamy Litanię do Wszystkich Świętych, będziemy się też modlić za Wrocław – mówi o. Andrzej Albiniak. – Będą nam towarzyszyć relikwie kilkudziesięciu świętych i błogosławionych – w tym relikwie serca św. Eugeniusza de Mazenoda, założyciela Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, świętującego 200-lecie istnienia. Św. Eugeniusz będzie w tym roku przewodnikiem Nocy Świętych.
Pod Dobrym Aniołem
Podobne inicjatywy podejmowane są w niezliczonych parafiach całej archidiecezji (np. w Jelczu-Laskowicach). Jeden z większych Balów Wszystkich Świętych odbywa się już 22 października w Zespole Szkół im. Noblistów Polskich w Brzeziej Łące. – Tym razem towarzyszy nam hasło „Anioły są wśród nas” – mówi Marta Masternak, jedna z organizatorek balu. Dodaje, że opracowany został specjalny układ taneczny do jednej z piosenek o aniołach. Tradycyjnie organizowana jest także Kawiarenka pod Dobrym Aniołem. Osobno bawią się dzieci ze szkoły podstawowej, przebrane za świętych, osobno młodzież gimnazjalna i starsza.
Alternatywa dla dyni
– Chcemy stać się w tym roku alternatywni! Nie tylko alternatywni dla Halloween, ale dla całej smutnej otoczki tzw. święta zmarłych. W przeddzień radosnej chrześcijańskiej uroczystości Wszystkich Świętych stawiamy na uwielbienie! – mówi ks. Piotr Rozpędowski, wikariusz parafii pw. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie, gdzie 31 października o godzinie 19 odbędzie się 1. Oławski Wieczór Uwielbienia „Świętość? – Uwielbiam!”. Organizatorzy (parafialny zespół muzyczny Nuntiis, Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „Skała” oraz oaza) podkreślają, że chcą wspólnie uwielbiać Boga za dar życia wiecznego, świętości i poszczególnych świętych. Uczestnicy podczas tego wieczoru poznają kilkanaście niezwykłych świętych postaci, wysłuchają inspirującej konferencji o świętości, a także spędzą czas na adoracji Najświętszego Sakramentu z szalonym uwielbieniem, w którym królować będzie temat… zmartwychwstania!
Wydarzenie jest inauguracją cyklicznych wydarzeń uwielbieniowych w oławskiej parafii. – Na zakończenie będą modlitwa o uzdrowienie i indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Odkurzymy Wielkanoc w naszych sercach – puentuje i zaprasza ks. Rozpędowski.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).