„Kryzys migracyjny a rodzina” były tematem spotkania przewodniczących episkopatów Europy Środkowej i Wschodniej w dniach 8-9 września w stolicy Słowacji. Konferencję Episkopatu Polski reprezentował jej wiceprzewodniczący, abp Marek Jędraszewski.
Za niezwykle ważne i konieczne biskupi uznali podjęcie refleksji na temat tożsamości europejskiej, która jest zawsze powiązana z rodziną opartą na małżeństwie, związku między mężczyzną i kobietą. Podkreślono, że tylko społeczeństwo z potomstwem stanowi społeczeństwo nadziei a Kościół jest świadom obowiązku aby szerzyć dobrą nowinę o Chrystusie w świecie.
"Dlatego docenia i wspiera on rodzinę, podstawową ludzką wspólnotę zgodną z planem Bożym. Niestety pewne decyzje instytucji europejskich zagrażają rodzinie i ochronie życia. Szczególnie teraz, Europa potrzebuje stabilnych rodzin i ostrożnej polityki demograficznej. Imigracja nie jest żadnym rozwiązaniem kryzysu demograficznego" - czytamy w komunikacie.
Biskupi wskazali na zasadniczą różnicę w między sytuacją w krajach Europy, które są krajami docelowymi migrantów a krajami środkowo-wschodniej Europy, które są zazwyczaj traktowane za kraje przejściowe i mają standard życia na poziomie co najwyżej 20 proc. krajów zachodnich. W tych krajach migranci z reguły nie chcą zostawać a pomoc im niesiona wymaga szczególnych form, które różnią się od tych, które są stosowane w krajach bogatych.
"Każdy z nas niech tak żyje, aby inni mogli rozpoznać w nas obecność Pana".
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.