Franciszek zachęca do podejmowania współczesnych wyzwań dotyczących rodziny.
W skład utworzonej przez Ojca Świętego 17 sierpnia Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia wejdzie m.in. Papieska Rada ds. Rodziny. Jej dotychczasowemu przewodniczącemu abp. Vincenzo Paglii zostały w związku z tym powierzone nowe zadania. Będzie on odtąd prezesem Papieskiej Akademii „Pro Vita” oraz wielkim kanclerzem Papieskiego Instytutu Jana Pawła II przy Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie.
Franciszek wystosował do abp. Paglii specjalny chirograf. Podkreśla w nim jego wielkie doświadczenie i dobre przygotowanie do nowej misji. Przypomina też, że od Soboru Watykańskiego II kwestie związane z rodziną były podejmowane kompleksowo i dokładnie przez magisterium Kościoła. Ta wiedza pogłębiona została ponadto w adhortacji Amoris Laetitia. Ojciec Święty pisze, że jego zamiarem jest podejmowanie na tym polu nowych wyzwań stawianych przez współczesną kulturę.
W dokumencie Franciszek zachęca też do skupienia się na kwestiach dotyczących wartości życia. Wymienia, m.in. troskę o człowieka w różnych okresach jego życia, wzajemny szacunek między pokoleniami, obronę godności każdego człowieka, promowanie jakości życia, która łączy wartości materialne i duchowe oraz zwrócenie uwagi na aspekty ekologiczne relacji człowieka do wszechświata.
Komentując w rozmowie z Radiem Watykańskim powyższe zmiany, abp Paglia wskazał na wynikającą z nich perspektywę.
„Papież nie tylko proponuje pierwszy krok w reorganizacji Kurii Rzymskiej, co pokazuje perspektywę zdecydowanie duszpasterską, w której on sam się odnajduje. Konsekwentnie także w chirografie odnoszącym się do Papieskiego Instytutu Jana Pawła II oraz Papieskiej Akademii Życia stara się rozwinąć jeszcze bardziej aspekt kulturowy i formacyjny wskazany przez Synod Biskupów. Nominacja prefekta nowej dykasterii odpowiada właśnie tej jasnej perspektywie duszpasterskiej określonej przez sam Kościół rozumiany jako Lud Boży. W ten sposób chce wydobyć wymiar rodziny w całej rzeczywistości eklezjalnej. I to wydaje mi się perspektywą interesującą i duszpastersko dobrze widzianą” – powiedział abp Paglia.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.