Następne centralne obchody Światowych Dni Młodzieży – 34. z kolei – odbędą się w Panamie zimą 2019 roku, w lutym lub marcu.
Taką informację nuncjusza apostolskiego w Panamie abp. Andrésa Carrascosa Coso ogłosił 1 sierpnia na swym portalu najstarszy i główny dziennik tego kraju „La Estrella de Panamá”. Choć zazwyczaj te światowe spotkania młodych odbywają się w lipcu lub sierpniu, to jednak w Panamie jest to pora deszczowa i wakacje trwają w miesiącach suchych, gdy w naszej części świata jest zima.
Dyplomata papieski wyraził optymizm i uspokoił obawy, że organizacja ŚDM przekracza możliwości tak małego kraju jak Panama. Podkreślił, że wielu jej mieszkańców z entuzjazmem przyjęło wiadomość, że Franciszek wybrał właśnie ich kraj na to wydarzenie. Nie ma więc powodu, by już dziś widzieć przyszłość w czarnych kolorach. Przezwyciężyć trzeba jedynie kompleksy niektórych osób, które uważają, że Panama nie podoła wyzwaniu. Ponadto koszty przyszłego przedsięwzięcia są „nieporównywalne” do jego wartości publicznej, przekonywał nuncjusz.
W wywiadzie telewizyjnym uspokajał, że na to wielkie wydarzenie za dwa i pół roku przyjedzie do Panamy najwyżej 450 tys. młodych ludzi. Pojawiły się bowiem pogłoski, że do tego niewielkiego kraju, liczącego nieco ponad 4 mln mieszkańców, może przyjechać nawet drugie tyle pielgrzymów. Gospodarzem 34. ŚDM będzie stolica kraju – Miasto Panama.
60-letni dyplomata watykański pochodzenia hiszpańskiego, pełniący swą służbę w Panamie od stycznia 2009 r., wyraził wdzięczność papieżowi, zaznaczając, że wybór tego kraju na miejsce kolejnych centralnych obchodów Dni był całkowicie osobistą decyzją Ojca Świętego i dowodzi, że „lubi on ten mały kraj”. Wiele osób sądziło, że po Rio (2013) i Krakowie wybór padnie na którąś diecezję azjatycką, choćby dlatego, że wiele z nich ubiegało się o to w Watykanie. Rzecz znamienna, że pod kandydaturą Panamy podpisali się wszyscy biskupi Ameryki Środkowej.
Z początkiem 2019 roku ruszy w Panamie kampania wyborcza, ale – zdaniem nuncjusza – żadna z osób ani partii, które będą w niej uczestniczyć, nie może włączyć do swego programu Światowych Dni Młodzieży, bo „jest to projekt całego kraju”. Arcybiskup podkreślił, że jest to wspólna szansa dla wszystkich, aby pozytywnie pokazać światu, „kim jesteśmy i co potrafimy”. ŚDM będą „wielkim wyzwaniem w historii Panamy, większym niż administracja i powiększenie Kanału Panamskiego” – stwierdził abp Carrascosa.
O radości, że ich kraj będzie gospodarzem następnych ŚDM, mówili biskupi i księża panamscy, obecni na spotkaniu w Krakowie, jeszcze przed wyjazdem z Polski. Pierwszy i jedyny kardynał w dziejach tamtejszego Kościoła – José Luis Lacunza Maestrojuán powiedział, że jest to „wielkie wyzwanie” i „wielki cel dla naszego małego kraju”, zapewniając jednocześnie, że Panama będzie w stanie wszystko zorganizować na przyjęcie gości w 2019 roku. Wyraził też nadzieję, że to wielkie spotkanie przyczyni się do „rewitalizacji” młodzieży Panamy i całej Ameryki Łacińskiej.
Będzie to „balsam dla młodzieży Ameryki Środkowej” – oświadczył ze swej strony arcybiskup stolicy José Domingo Ulloa Mednieta. Zwrócił uwagę, że znaczna większość młodych ludzi w tym regionie żyje w nędzy i nieustannie styka się z problemami migracji, handlu narkotykami i przemocą. Rok 2019 powinien się też przyczynić do tego, że młodzież środkowoamerykańska odnajdzie drogę do wiary – powiedział przyszły gospodarz Światowych Dni Młodzieży. Zapowiedział ponadto, że pod koniec br. Franciszek ogłosi hasło ŚDM 2019. Do tego czasu będzie już znana dokładna data tego wydarzenia i skład komitetu organizacyjnego – dodał metropolita stolicy.
Z kolei biskup diecezji Colón – Manuel Ochogavía Barahona uważa, że przyszłe spotkanie młodzieży katolickiej z całego świata będzie przebiegało „w atmosferze salsy, muzyki i latynoamerykańskiej gościnności”. 49-letni hierarcha, który swój urząd sprawuje niespełna 2 lata, zapewnił, że goście spotkają w Panamie „Kościół radości, którą kraj chce dzielić z papieżem i młodzieżą całego świata”.
Prezydent Panamy Juan Carlos Varela oświadczył, że jego kraj serdecznie przyjmie młodzież z całego świata. „Staniemy się mostem dla świata” – powiedział szef państwa 1 sierpnia internetowemu portalowi „Telemetro”. Nie ukrywał, że jest bardzo zadowolony i bardzo wdzięczny za wybranie przez papieża stolicy jego kraju na miejsce 34. Światowych Dni Młodzieży. „To wielkie błogosławieństwo papieskie!” – stwierdził prezydent.
Należy przypomnieć, że ewentualny zimowy termin przyszłych centralnych obchodów ŚDM w Panamie nie jest całkowitą nowością w ponad 30-letnich dziejach tych spotkań. 14 i 15 stycznia 1995 r. odbyły się w Manili X ŚDM, które poza tym przeszły do historii jako rekordowe pod względem liczby ich uczestników – ocenia się, że przybyło na nie 4,5–5 mln osób.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.