Franciszek odprawił prywatną Mszę w Krakowie

Po niej papież ruszył do obozu Auschwitz w Oświęcimiu.

"Była to Msza w gronie najbliższych współpracowników i osób mieszkających w Domu Arcybiskupów Krakowskich" - powiedział PAP zastępca rzecznika prasowego Archidiecezji Krakowskiej ksiądz Piotr Studnicki. Dodał, że papież modlił się w ciszy w kaplicy jeszcze przed Mszą św., po odczytaniu Ewangelii również zapadła chwila ciszy i zadumy.

W Mszy uczestniczyli nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore oraz kardynał Stanisław Dziwisz.

Kaplica, w której modlił się Franciszek znajduje się na pierwszym piętrze Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. To właśnie tam Karol Wojtyła - 1 listopada 1946 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk kard. Adama Stefana Sapiehy. Później jako biskup krakowski spędzał w kaplicy wiele czasu: modlił się, podejmował najważniejsze decyzje, a nawet pisał.

Podczas wizyt w Polsce w tej kaplicy Jan Paweł II modlił się i odprawił msze św. Zwyczajowo jest ona nazywana "Totus Tuus" - "Cały Twój"; było to nie tylko motto biskupie, ale i motto życia Jana Pawła II. Dziś w kaplicy znajdują się relikwie św. Jana Pawła II.

W piątek po godz.8. papież Franciszek wyjechał z Domu Arcybiskupów Krakowskich; wbrew wcześniejszym planom do Oświęcimia papież udaje się samochodem a nie śmigłowcem. Powodem tej decyzji jest zmiana pogody - mgła nad lotniskiem i ogniska burzowe na trasie przelotu. Kolumna przejedzie autostradą do Chrzanowa, a stamtąd drogą nr 933 w kierunku Oświęcimia.

Jak poinformował PAP rzecznik Centrum Medialnego Administracji Rządowej na czas ŚDM Mariusz Ciarka kolumna pojazdów ma do pokonania ok. 70 km. "Trzeba liczyć się z utrudnieniami na autostradzie i drogach dojazdowych do Oświęcimia. Będziemy czasowo - na czas przejazdu kolumny - wyłączać ruch" - powiedział.

Franciszek odwiedzi były niemiecki obóz zagłady Auschwitz-Birkenau, gdzie spotka się m.in. z ocalonymi z Holokaustu, byłymi więźniami oraz ze „Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata” – osobami, które w czasie II wojny światowej ratowały Żydów.

Uczci też 75. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego

Wszystko na temat trzeciego dnia pobytu w Polsce

The Vatican - Polski Pope Francis in Poland. Visit to the Auschwitz-Birkenau Concentration Camp

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9