Młodzi robią raban

W Krakowie trwa Festiwal Młodych. Pielgrzymi gromadzą się na koncertach, spektaklach teatralnych, projekcjach filmowych i pokazach tanecznych.

Reklama

Młodzi, którzy przyjechali na Światowe Dni Młodzieży nie muszą udowadniać, że potrafią się bawić. Tańczą i śpiewają do utraty tchu - w tramwajach, na przystankach, Plantach i chodnikach. Wielu z nich zagląda też na Festiwal Młodych, który odbywa się w Krakowie na kilku scenach. Za radą papieża Franciszka robią raban.

W środę 27 lipca serca zgromadzonych na placu Marii Magdaleny podbili klerycy John Klein i Adam Zettel z Włoch. Towarzyszyli im koledzy z seminarium. Wszyscy razem promują akcję ”Why not priest?”. Przekonują, że w dzisiejszych czasach fantastycznie jest być księdzem.

- Jesteśmy seminarzystami z Argentyny, Chile, Peru, Meksyku, Ekwadoru i Brazylii, ale razem studiujemy w Rzymie. Nasi koledzy z zespołu piszą piosenki z przesłaniem, ale śpiewają także hity, które lubi młodzież. Chcemy mówić jej o tym, co ważne - mówi kl. Nicolás z Meksyku.

- Śpiewający klerycy to świetna forma ewangelizacji! Oczywiście katechezy są potrzebne, sprzyjają refleksji, ale muzyka przyciąga młodzież. Nawet jeśli nie potrafimy się porozumieć, bo nie znamy języków, to i tak wszyscy jesteśmy wspólnotą w imię Boga - przekonuje Zosia z Poznania.

Atmosfera na Rynku Głównym była dziś równie gorąca. Sceną zawładnął zespół Alleluya z Malawi. Afrykańczycy w pięknych strojach przygotowali show, które porwało do tańca każdego, kto pojawił się w okolicy.

- Możemy zobaczyć, jak piękna jest kultura Afryki. Wszyscy tańczą jak szaleni! Bardzo się cieszę, że mogę poznawać muzykę innych krajów i podziwiać zagraniczne stroje. Te jedna z rzeczy, które w Światowych Dniach Młodzieży lubię najbardziej! - mówi Kim z Niemiec.

Wspaniałym klimatem jest też poruszony Dario z Malty. - Uwielbiam to! Muzyka pozwala nam się jednoczyć. A to dla wszystkich, którzy na nas patrzą, przesłanie pokoju - zapewnia.

Wcześniej na estradzie na Rynku występował również zespół baletowy z Korei Południowej

Na Rynku pojawiła się grupa brygidek z Europy, Azji i Ameryki, w swych charakterystycznych nakryciach głowy przypominających średniowieczne korony.

- Naszą założycielką była w 1350 r. żyjąca w Szwecji św. Brygida, stąd potoczna nazwa naszego zakonu. Zadaniem Zakonu Najświętszego Zbawiciela św. Brygidy Szwedzkiej jest obecnie służenie dziełu jedności chrześcijan - mówi s. Iwona Dziobkowska.

Wesołe siostry z Polski, Indii, Indonezji, Meksyku, Wietnamu, Włoch patrzyły jak urzeczone na taneczne wywijasy zespołu góralskiego "Młode Podhale" z Nowego Targu. Chętnie pozowały do zdjęcia z młodymi góralkami i góralkami.

- Braliśmy udział w ŚDM w Rio. Dlatego i teraz przyjechaliśmy - mówi Dariusz Szewczyk, współkierujący zespołem.

Przyszedł też ubrany w strój indiański "Człowiek z podróży".

- Pochodzę z Sieradzkiego, mieszkam pod Paryżem, a przyjechałem teraz spod granicy rosyjskiej. Zjeździłem już 47 krajów. Tutaj zaś mam pod ręką ich młodych przedstawicieli - powiedział wędrowiec.

Na stopniach pomnika Mickiewicza stanęła natomiast i śpiewała młodzież z Czortkowa na Ukrainie. Przyjechali z o. Jackiem Dutką, dominikaninem.

- Wszyscy przyjechali z intencją modlitw o pokój na Ukrainie. Miał być z nami jeszcze jeden młody człowiek, ale musiał jechać na front - mówi o. Jacek.

Wielu młodych zagląda też na festiwal artystyczny Halleluya, który trwa na Placu Szczepańskim. Odbywa się on już od 20 lat w różnych częściach świata.

- Ten festiwal jest dobrą okazją, by młodzież z całego świata poznała kulturę brazylijską i zobaczyła, jak można ewangelizować poprzez śpiew, taniec, muzykę - tłumaczy kard. Orani João Tempesta z Rio de Janeiro.

Na tych zaś, którzy choć na chwilę chcą odetchnąć od zgiełku, czeka Mercy Area na Placu Szczepańskim. To tutaj można odetchnąć na moment przed Najświętszym Sakramentem.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7