Papież wylądował w Balicach

Witają go tłumy wiernych. Wśród zgromadzonych są zarówno rodziny z dziećmi, jak i młodzież, dorośli oraz seniorzy.

Franciszek wylądował około 15.50. Witały go tłumy wiernych. Na lotnisku w Balicach był m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką oraz członkowie rządu z premier Beatą Szydło.

Na pokładzie papieskiego samolotu przyleciało około 70 dziennikarzy z różnych państw świata. Ojcu świętemu towarzyszy m.in. kard. Pietro Parolin oraz bp Josef Clemens z papieskiej rady ds. świeckich, który jest odpowiedzialny za organizację Światowych Dni Młodzieży z ramienia Watykanu.

W Balicach jest kompania reprezentacyjna WP w szyku 48 żołnierzy w umundurowaniu trzech rodzajów sił zbrojnych - Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej, którym towarzyszy oficerski poczet sztandarowy.

Hymny Watykanu i Polski odegrała Orkiestra Wojskowa w Krakowie. Następnie papież pozdrowił żołnierzy.

Po krótkim powitaniu papież przejeżdża samochodem z lotniska na krakowski Salwator; tam przy klasztorze norbertanek przesiądzie się do papamobile, specjalnego, w części przeszklonego pojazdu. Następnie wyruszy na Wawel, przemierzając ulice: Kościuszki, Zwierzyniecką, Straszewskiego i Podzamcze. Na Wawel Franciszek wjedzie przez bramę Bernardyńską. Mieszkańcy i pielgrzymi będą mogli witać papieża na tej trasie. Jezdnie odgrodzono barierkami.

Oficjalna ceremonia powitania Franciszka ma się rozpocząć na Wawelu o godz. 17.

Ok. godz. 15 w sektorze tuż obok płyty lotniska było ok. 200 osób i wciąż napływały kolejne. Zgromadzeni to wyłącznie Polacy, poza kilkoma zagranicznymi dziennikarzami. Docelowo w tym miejscu ma się zgromadzić 500-600 wiernych. Na lotnisko można się dostać tylko z imiennym zaproszeniem.

Papież przyleci do Krakowa samolotem włoskich linii lotniczych Alitalia. Jak dowiedziała się PAP, będzie to Airbus A321. Na Franciszka będą czekać m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Czekającym na papieża doskwiera upał; niektóre osoby kryją się przed słońcem pod parasolami lub innymi prowizorycznymi osłonami albo w cieniu pobliskich drzew. Organizatorzy przygotowali punkt wydawania wody, można się też poczęstować bułkami, w pobliżu jest także punkt medyczny.

20-30 metrów od sektora dla wiernych zbudowano niewielkie podwyższenie z czerwonym dywanem i z baldachimem; na jego ścianie umieszczono godła Polski i Watykanu. Za sektorem jest scena, na której wystąpią zespoły witające Franciszka. Po prawej stronie znajduje się podwyższenie dla mediów, zaś po lewej, w oddali, widać śmigłowce Mi-8/Mi-17 oraz samoloty C-295M, które stanowią część wojskowego zabezpieczenia wizyty papieża.

Ok. godz. 14 rozpoczęły się koncerty. Zebranych stopniowo rozgrzewał w stylu gospel zespół PDF (Po Drodze z Franciszkiem - tak rozwijali ten skrót członkowie zespołu). Potem na scenie pojawiły się zespoły ludowe. Organizatorzy zachęcali też, by ćwiczyć okrzyki "Tak witamy, tak witamy w Krakowie" i "Benvenuto a Cracovia".

Na scenie zagra i zatańczy w strojach ludowych również Zespół Pieśni i Tańca AGH Krakus, który zaprezentuje m.in. fragmenty "Suity krakowskiej". Jak powiedziała PAP jedna z tancerek Jolanta Pabian, zespół zgłosił się przed kilkoma miesiącami do organizatorów ŚDM i otrzymał ofertę występu m.in. w Balicach. "Podczas Światowych Dni Młodzieży jest mnóstwo pozytywnej energii. Jest bardzo dużo ludzi, którzy spotykają się, pozdrawiają i porozumiewają bez problemu, choć mówią w różnych językach" - powiedziała Pabian.

Papież wylądował w Balicach   Radek Pietruszka /PAP Członkowie zespołu folklorystycznego oczekują na przylot papieża Franciszka, na krakowskim lotnisku Balice Inny zespół w strojach ludowych, który powita papieża, to "Promyki Krakowa", złożony z uczniów i absolwentów szkoły muzycznej im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Kierowniczka grupy Romana Krzemień powiedziała PAP, że zespół grał już dla papieży Jana Pawła II (trzykrotnie) i Benedykta XVI (raz). Tym razem dla Franciszka wykona m.in. muzykę ludową.

Pierwsi pielgrzymi zajęli miejsca z najlepszym widokiem na płytę tuż przy barierkach jeszcze przed godz. 12, na cztery godziny przed planowanym przylotem Franciszka. W oczekiwaniu na papieża większość zgromadzonych odpoczywa, część czyta książki, jest też rodzina, która gra w kości. Wśród zgromadzonych jest także sporo żołnierzy, a także harcerze. Część zebranych ma ze sobą biało-czerwone flagi Polski oraz biało-niebieskie i biało-żółte flagi Watykanu. Dzieci z zaciekawieniem oglądają startujące i lądujące samoloty. Na godzinę, dwie przed przylotem Franciszka operacje lotnicze mają jednak zostać wstrzymane.

Osoby, które przyjechały do Balic powitać papieża, zgłaszały się na bramie jednostki wojskowej. Stamtąd przewożono je autokarami do punktu, gdzie następowała kontrola bezpieczeństwa wykonywana prze Biuro Ochrony Rządu i Służbę Ochrony Lotniska. Następnie wierni kierowani byli pieszo do sektora. Po drodze mogli zobaczyć m.in. szpital polowy, jaki wojsko rozwinęło w Balicach do ewentualnej ewakuacji poszkodowanych z Krakowa.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9