Mamertinum znów otwarte

Znowu można zwiedzać najstarsze zachowane w Rzymie więzienie, w którym przetrzymywano świętych Piotra i Pawła.

Mamertinum znajduje się między Kapitolem a Forum Romanum, pod kościołem św. Józefa (San Giuseppe dei Falegnami). W Więzieniu Mamertyńskim – a ściślej w pochodzącym z VIII wieku przed Chrystusem Tullianum, czyli jego dolnej części, gdzie wrzucano oczekujących na egzekucję skazańców – byli według tradycji przetrzymywani święci Piotr i Paweł.

Kiedy w Rzymie nie prześladowano już chrześcijan, powstało w tym miejscu sanktuarium św. Piotra. Archeolodzy odkryli tam wiele świadectw jego kultu z różnych okresów. Jeden z fresków przedstawia Piotra z Chrystusem, który opiera lewą rękę na jego ramieniu. Znaleziono też pochodzący z początku XIV wieku Matki Bożej Miłosierdzia, jedyny tego typu zachowany w Rzymie. Prace archeologiczne i restauratorskie w Mamertinum przeprowadziło Rzymskie Dzieło Pielgrzymek (Opera Romana Pellegrinaggi). Ks. Liberio Andreatta, który kieruje tą instytucją wikariatu diecezji rzymskiej, mówi o znaczeniu podjętych wykopalisk.

"Przede wszystkim chodziło o to, by odzyskać pamięć o Piotrze, o naszych tradycjach, zatem w ciągłości Kościoła obecnego w Rzymie. Kościół ten narodził się i rozwinął dzięki świadectwu i męczeństwu apostołów i innych męczenników. Sięgnęliśmy więc do korzeni obecności Kościoła i naszej wiary w Rzymie. A to jest jej najstarszy zespół zabytkowy, jaki tutaj mamy. Pierwszym celem jest zatem odzyskanie pamięci. Następnie chcemy uwypuklić wartość odnalezionej tu Matki Bożej Miłosierdzia w Roku Miłosierdzia. Tego niezwykłego odkrycia dokonano w harmonii z intuicją Papieża Franciszka, by ogłosić w całym Kościele Powszechnym Rok Miłosierdzia. Jest tu zatem Maryja Matka Miłosierdzie oparta na Piotrze i Pawle” – powiedział ks. Andreatta.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9