Kard. Huzar: Rosja dąży do wojny

Rosja wcześniej czy później musi zrozumieć: albo wojna albo pokój, ale jeśli wybierze wojnę, to będzie ona jednakowo straszna dla wszystkich. Taki pogląd wyraził arcybiskup większy kijowsko-halicki senior kard. Lubomyr Huzar w rozmowie z ukraińskim portalem internetowym "Ohladacz" (Obserwator).

W odpowiedzi na pytanie, czy warto, aby Ukraina zgadzała się na niekorzystny dla niej pokój, kardynał zwrócił uwagę, że jest różnica między pokojem a zawieszeniem broni - to drugie jest w istocie paktem o nieagresji, ale nie pożądanym rozwiązaniem. "Aby osiągnąć pokój, obie zaangażowane w konflikt strony muszą tego pragnąć. Ale nie może być tak, że jedna strona chce pokoju, a druga zgadza się łaskawie: «Nie będziemy na ciebie napadać». To jest jedynie zawieszenie broni, a tam, gdzie tylko jedna strona pragnie pokoju, nie będzie go" - oświadczył emerytowany zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Zauważył przy tym, że z historycznego punktu widzenia trudno oczekiwać, aby Rosja przezwyciężyła kiedykolwiek swój kompleks imperialny. "Ale wcześniej czy później kraj ten powinien sobie uświadomić, że musi wybrać: albo wojna, albo pokój. A jeśli postawi na wojnę, to będzie ona jednakowo straszna dla wszystkich" - podkreślił 83-letni hierarcha.

Za rozsądne rozwiązanie uznał on pokój, "który zapewni spokój w całej Europie, a zwłaszcza na jej Wschodzie", ale - dodał - obecnie wygląda na to, że "Rosja nie jest do tego za bardzo gotowa". Zaznaczył, że historia tego kraju pokazuje, iż Władimir Lenin, Josif Stalin i cały ustrój sowiecki są tam ciągle jeszcze żywe, a jeśli spojrzeć jeszcze bardziej w głąb dziejów, okaże się że "Rosja nigdy nie była spokojnym krajem". Wyraził ubolewanie z powodu takiego myślenia, gdyż "wojna będzie dla narodu rosyjskiego nieszczęśliwym rozwiązaniem".

Zdaniem arcybiskupa większego-seniora kraj ten nic nie zyska na ambicjach imperialnych. "Daj Boże, aby przywódcy państwa rosyjskiego zrozumieli, że tylko szczery i prawdziwy pokój będzie korzystny dla ich narodu" - życzył kard. Huzar, dodając: "Na razie jest to tylko moje marzenie".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9