Plan papieskiej podróży do Gruzji i Azerbejdżanu

Pod koniec września Ojciec Święty ma się udać, jak już zapowiedział, do Gruzji i Azerbejdżanu. W Watykanie podano ramowy program podróży do tych dwóch sąsiadujących z sobą krajów kaukaskich.

30 września rano Franciszek poleci z Rzymu-Fiumicino do stolicy Gruzji. Po przywitaniu na lotnisku międzynarodowym w Tbilisi złoży wizytę kurtuazyjną gruzińskiemu prezydentowi w jego rezydencji. Na dziedzińcu pałacu prezydenckiego spotka się z przedstawicielami władz i społeczeństwa obywatelskiego oraz korpusem dyplomatycznym. Stamtąd uda się do siedziby patriarchy gruzińskoprawosławnego Eliasza II. Jeszcze tego samego dnia odbędzie się w katolickim kościele obrządku chaldejskiego spotkanie Papieża z tamtejszą wspólnotą asyryjsko-chaldejską.

W sobotę 1 października Ojciec Święty odprawi Mszę na stadionie imienia gruzińskiego piłkarza Micheila Meschiego w Tbilisi. Po niej spotka się w kościele Matki Bożej Wniebowziętej z księżmi i osobami zakonnymi, a następnie przed ośrodkiem pomocy prowadzonym przez kamilianów z podopiecznymi i pracownikami kościelnych dzieł charytatywnych. Następnie odwiedzi prawosławną katedrę patriarchalną Sweti Cchoweli w położonym niedaleko stolicy mieście Mccheta, jednym z najstarszych w Gruzji.

W niedzielę 2 października Franciszek po pożegnaniu na lotnisku w Tbilisi do stolicy Azerbejdżanu Baku. Zostanie oficjalne przyjęty na lotnisku międzynarodowym imienia poprzedniego prezydenta tego kraju, Hejdara Alijewa. Potem w kościele Maryi Niepokalanej w salezjańskim ośrodku w Baku odprawi Mszę dla niewielkiej tamtejszej wspólnoty katolickiej.

Po obiedzie z salezjanami i osobami towarzyszącymi mu w podróży Papież uda się do pałacu prezydenckiego. Tam odbędzie się protokolarna ceremonia powitania i wizyta kurtuazyjna u prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa, syna wspomnianego Hejdara. Z kolei Ojciec Święty spotka się z władzami w ośrodku Hejdara Alijewa, a następnie – prywatnie – z szejkiem muzułmanów Kaukazu w meczecie również noszącym imię tego azerskiego polityka. Program ostatniego dnia podróży przewiduje jeszcze spotkania z rosyjskoprawosławnym biskupem Baku i z prezesem tamtejszej gminy żydowskiej. Po pożegnaniu na lotnisku międzynarodowym Franciszek odleci do Rzymu-Ciampino, gdzie przybędzie późnym wieczorem.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9