Kościół Najświętszej Maryi Panny na wyborgskim cmentarzu katolickim w Petersburgu oddano katolikom 13 lat temu. Obecnie zostanie on odbudowany ze środków budżetu miasta.
W tym roku zaplanowano odrestaurowanie fasad i dachu razem z dzwonnicą oraz wstawienie drewnianych okien. Koszt tegorocznych prac restauracyjnych wyniesie blisko 118 mln rubli.
W 1856 r. car Aleksander II kazał wydzielić katolikom miejsce na cmentarz na byłym Polu Kulikowym w tzw. wyborgskiej części stolicy nad Newą. Kościół cmentarny konsekrowany został w roku 1859. Kamienną dzwonnicę dobudowano 20 lat później. W 1922 r. kościół ucierpiał od pożaru. Sześć lat później władza bolszewicka zamknęła cmentarz, a po 10 latach kościół. Budynek kościelny zamieniono na skład kartofli, a w 1959 r. przebudowano.
W końcu lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku cmentarz na terytorium, gdzie stał kościół, został w sposób nieuporządkowany zabudowany obiektami przemysłowymi i magazynami. W 2003 r. władze miejskie zwróciły kościół miejscowym katolikom, a obecnie przystępują do odbudowy zniszczonego przez komunistów budynku sakralnego.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.