20 lipca na Dni w Diecezjach do Warszawy przyjedzie kilkadziesiąt tysięcy zagranicznych gości. – Wszystko jest już przygotowane – zapewniają organizatorzy.
Samochody z logo ŚDM, które poświęcił kard. Kazimierz Nycz, już niedługo wyruszą w miasto. 13 autami będą posługiwać się dziennikarze relacjonujący centralne uroczystości z papieżem Franciszkiem w Krakowie. W Warszawie także będą mieli pełne ręce pracy – stołeczny program Dni w Diecezjach jest bardzo bogaty.
W kilkunastu językach
Anna, parafianka parafii Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, od kilku miesięcy żyje przyjazdem pielgrzymów. Na czas ich pobytu od 20 do 25 lipca wzięła nawet wolne w pracy, by móc jak najlepiej ich ugościć. – Przygotuję im polskie potrawy: pierogi, bigos i barszcz. Chciałabym także zabrać ich na wycieczkę historyczną po Mazowszu. Obowiązkowym punktem będzie Muzeum Powstania Warszawskiego – mówi.
Zanim zagraniczni goście trafią do 150 parafii archidiecezji warszawskiej, na lotniskach i dworcach powitają ich wolontariusze. Łatwo będzie można ich rozpoznać – niebieska koszulka z widocznym napisem „volunteer”, uśmiech na twarzy i chęć pomocy. W kilkunastu językach będzie można uzyskać wszelkie niezbędne informacje, np. o komunikacji miejskiej, programie wydarzeń czy stołecznych atrakcjach turystycznych. Wolontariusze pomogą także w organizacji wydarzeń kulturalnych i projektów społecznych dedykowanych Dniom w Diecezjach.
W stolicy powstaną trzy centra wolontariatu – na ul. Miodowej, Floriańskiej i na pl. Defilad. Poruszanie się po mieście ułatwi miejski informator w języku angielskim. Stołeczne Biuro Turystyki przygotowało z kolei mobilną aplikację WarsawTour, która pomoże pielgrzymom zaplanować zwiedzanie miasta według indywidualnych zainteresowań. Pielgrzymi po Warszawie będą mogli poruszać się bezpłatnie komunikacją miejską – upoważni ich do tego legitymacja pielgrzyma. Bezpłatne połączenia będą obowiązywać w I i II strefie biletowej, pociągach WKD i KM, od 20 do 25 lipca. Do dyspozycji pielgrzymów będą także cztery stołeczne szpitale oraz telefony bezpieczeństwa.
W diecezji praskiej
Wirtualny zegar na internetowej witrynie Floriańska 3 – portalu młodych diecezji warszawsko-praskiej – co do minuty odlicza czas do przyjazdu pielgrzymów. Diecezja spodziewa się ok 10 tys. gości, na ten moment swoją obecność potwierdziło 3500 gości z 20 krajów. Najliczniejsze są grupy z Filipin, Belgii, Ukrainy i Indonezji. Z młodymi przyjedzie także sześciu biskupów, 50 księży i 15 kleryków. Pielgrzymi zamieszkają w ponad 80 parafiach w dziewięciu rejonach diecezji.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.