Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych rozpoczęła działania edukacyjne, które mają pomóc księżom wspierać osoby dotknięte chorobą alkoholową.
Od tygodnia można już korzystać ze strony www.MotywujmyDoZmiany.pl, na której są dostępne m.in. podręcznik i filmy instruktażowe.
Podręcznik „Jak wspierać osoby dotknięte problemem alkoholowym – poradnik dla duchownych” wprowadza w zagadnienie pomocy osobom uzależnionym i współuzależnionym. W pierwszej jej części omawiane są takie kwestie jak: przysięga abstynencyjna, doraźna pomoc materialna i duchowa, wspieranie członków rodzin uzależnionego. Druga część przybliża metodę dialogu motywującego. Chodzi o taki sposób prowadzenia rozmowy, który służy wydobyciu i umocnieniu u rozmówcy jego własnej motywacji i zobowiązania do zmiany. Metoda zakłada, że uzależniony sam powinien odkryć w sobie determinację do poddania się terapii.
Uzupełnieniem podręcznika są dwa filmy instruktażowe przedstawiające rozmowę księdza z osobą uzależnioną i współuzależnioną. Pierwsza część każdego filmu ilustruje pułapki, na jakie narażeni są duchowni podczas takiej rozmowy, druga – dialog z wykorzystaniem technik motywacyjnych.
Filmy i podręcznik powstały w ramach kampanii „Motywujmy do zmiany” Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Celem projektu jest zwiększenie kompetencji duchownych w zakresie wsparcia rodzin i osób z problemem alkoholowym. Idea kampanii opiera się na założeniu, że duchowni, jako cieszący się szczególnym zaufaniem i autorytetem, są często pierwszymi, do których zwracają się o pomoc osoby uzależnione i współuzależnione.
Kampania adresowana jest do duchownych wszystkich wyznań, jednak bezpośrednie działania zostały skierowane do przedstawicieli najliczniejszych Kościołów: rzymskokatolickiego, prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego oraz greckokatolickiego. W ramach kampanii przewidziano m.in. dystrybucję egzemplarzy podręcznika do wszystkich parafii wymienionych związków wyznaniowych. Przedstawiciele tych wspólnot zostali także zaproszeni na szkolenie z technik motywacyjnych do Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu.
Poparcie dla idei kampanii wyrazili: Jego Ekscelencja ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości; Jego Ekscelencja ksiądz arcybiskup Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski, ksiądz biskup Jerzy Samiec, biskup Kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa, prawosławny metropolita warszawski i całej Polski. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości objął kampanię „Motywujmy do zmiany” honorowym patronatem. Patronami medialnymi projektu zostały redakcje „Gościa Niedzielnego” i „Niedzieli” oraz kwartalnika „Trzeźwymi bądźcie”.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.