W Libanie trwa czterodniowe szkolenie dla ludzi Kościoła przygotowujące do działań w sytuacji kryzysu humanitarnego.
Zostało ono zorganizowane przez Papieską Radę „Cor Unum” oraz katolickie organizacje pomocowe: Catholic Relief Service, Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz Missio. W kursie bierze udział 11 biskupów oraz duchowieństwo i świeccy na co dzień zaangażowani w pracę charytatywną w Syrii.
Bezpośrednim celem warsztatów jest pogłębienie znajomości podstawowych zasad realizacji przez organizacje charytatywne projektów pomocowych w poszczególnych diecezjach. Dotyczy to głównie Syrii, Iraku i krajów z nimi sąsiadujących. Chodzi w pierwszym rzędzie o właściwą ocenę posiadanych możliwości wsparcia, przygotowanie konkretnego planu działania, a później także jego realizacji i oceny wykonania w zgodzie z określonymi standardami.
Przedłużający się kryzys na Bliskim Wschodzie znajduje sią w centrum uwagi Stolicy Apostolskiej. Począwszy od 2011 r. konflikt w samej tylko Syrii spowodował już śmierć ok. 400 tys. osób, a 2 mln zostało rannych. Szacuje się, że aktualnie pilnej pomocy potrzebuje 12 mln ludzi w Syrii i ponad 8 mln w Iraku. Tylko w 2015 r. organizacje kościelne wsparły na tamtym terenie ponad 5 mln ludzi udzielając łącznie pomocy przekraczającej 150 mln dolarów. Pieniądze te są przeznaczane głównie na projekty edukacyjne, pomoc medyczną, odbudowę zniszczonej infrastruktury oraz pokrycie kosztów wynajmu domów i mieszkań dla przesiedlonych.
"Jesteście umiłowanymi córkami i synami Boga, jesteście umiłowanymi dziećmi Maryi".
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.