Stan byłego metropolity krakowskiego jest poważny.
Kard. Franciszek Macharski do szpitala trafił w niedzielę 12 czerwca. Jak poinformował ks. Piotr Studnicki, zastępca rzecznika archidiecezji krakowskiej, kard. Stanisław Dziwisz udzielił swojemu poprzednikowi sakramentu namaszczenia chorych.
W poniedziałek rano o godz. 7 w katedrze wawelskiej kard. Dziwisz będzie przewodniczył Mszy św. w intencji kardynała seniora. Do duchowego wsparcia kard. Franciszka zachęcił także wszystkich wiernych.
Na prośbę o modlitwę szybko odpowiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
"W imieniu Konferencji Episkopatu Polski zapewniam o duchowej łączności z kard. Franciszkiem Macharskim, metropolitą seniorem archidiecezji krakowskiej, który w tym czasie przeżywa ból choroby" - napisał w specjalnym komunikacie abp Gądecki.
"Ojciec Święty Franciszek powiedział dziś: »Wszyscy, wcześniej czy później, jesteśmy wezwani do zmierzenia się, a czasami stoczenia boju z naszą kruchością i chorobami, a także kruchością i chorobami innych osób«. W tym duchu zachęcam rodaków w kraju i za granicą do modlitwy w intencji kard. Macharskiego, aby Maryja, Uzdrowienie Chorych, otaczała go swą opieką i wyprosiła łaskę powrotu do zdrowia" - dodał abp Gądecki.
Kard. Franciszek Macharski ma 89 lat. Urodził się 20 maja 1927 r. w Krakowie, gdzie ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. króla Jana III Sobieskiego, a następnie Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej.
Święcenia kapłańskie przyjął 2 kwietnia 1950 r. z rąk kard. Adama Stefana Sapiehy. Przez 5 lat studiował też teologię we Fryburgu w Szwajcarii. 29 grudnia 1978 r. otrzymał nominację biskupią, a dzień później został mianowany arcybiskupem metropolitą krakowskim. Sakrę biskupią przyjął 6 stycznia 1979 roku z rąk swojego krakowskiego poprzednika - papieża Jana Pawła II. Uroczysty ingres do katedry wawelskiej odbył się 28 stycznia 1979 r. 30 czerwca 1979 r. odbyła się natomiast kreacja kardynalska abp. Macharskiego, który do 2005 r. był głową Kościoła krakowskiego.
Kard. Macharski przez wiele lat był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski i przewodniczył Komisji Episkopatu ds. Apostolstwa Świeckich. Przed przejściem na emeryturę był przewodniczącym Zespołu Episkopatu Polski ds. Stypendiów Naukowych i Językowych. Jest członkiem czterech kongregacji watykańskich: do spraw wychowania katolickiego, duchowieństwa, biskupów, zakonów.
3 czerwca 2005 r. papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z obowiązków arcybiskupa metropolity krakowskiego. Do 27 sierpnia 2005 r. pozostał administratorem archidiecezji krakowskiej. Tego dnia jego następca - abp Stanisław Dziwisz - prawnie i liturgicznie objął archidiecezję krakowską.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.