- Tutaj jest nadzieja, tutaj jest chęć, żeby swój krzyż podnieść i nieść go dalej. Każda Eucharystia to jest tajemnica krzyża i zmartwychwstania - mówił arcybiskup senior Damian Zimoń pod papieskim krzyżem na skoczowskiej Kaplicówce.
Arcybiskup wspomniał drugie spotkanie pod tym samym krzyżem - z 22 maja 1995 roku, a wcześniej - ekumeniczną modlitwę w kościele ewangelicko-augsburskim. Przypomniał papieskie wezwanie o ludzi sumienia i fakt, że to krzyż stał się wymownym znakiem spotkań w czasie papieskich pielgrzymek.
- Dzisiaj trzeba także mówić o klauzuli sumienia w społeczeństwie pluralistycznym. Klauzula sumienia jest prawem człowieka - woła papież Franciszek.- Człowieka, który ma wolne i nieskrępowane sumienie. Tak różnie pojmujemy wolność. Jesteśmy wyczuleni na te słowa krytyki, ale widzimy, jak to pokolenie ’68 chętnie odmówiłoby młodzieży, często swoim dzieciom lub wnukom, realizacji ich marzeń. Zwłaszcza jeżeli one dotyczą nadziei, która zawieść nie może, a którą czerpiemy z tajemnicy Jezusa Chrystusa - mówił arcybiskup.
Urszula Rogólska /Foto Gość
Pielgrzymi przybyli z różnych stron diecezji
Krzyż, ale i zmartwychwstanie!
Odwołując się do liturgii słowa, abp Zimoń stwierdził: - Każda niedziela, każdy dzień Pański, to Bóg, który się odzywa do nas. Trzeba nam odkrywać tajemnicę Jezusa Chrystusa. Ta tajemnica to nie tylko krzyż, to zmartwychwstanie! - mówił, dodając, iż zmartwychwstajemy do nowego życia, gdy budujemy ład moralny w swoich środowiskach: - Zmagamy się o przyszły, nowy kształt naszego życia społecznego, państwowego. Zależy on przede wszystkim od tego, jaki będzie człowiek, jakie będzie jego sumienie. W kontekście słów o ludziach sumienia, wspomniał Zofię Kossak-Szczucką-Szatkowską, związaną z ziemią św. Jana Sarkandra. Odznaczona medalem "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata", odmówiła przyjęcia nagrody literackiej w 1966 roku, protestując przeciwko zakazowi peregrynacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w diecezji katowickiej.
Urszula Rogólska /Foto Gość
Młodzi ze swoimi ofiarami materialnymi podczas procesji z darami
Podsumowując, abp Zimoń zachęcił: - Nie narzekajmy! Może i te słowa mieszczą się w tej dzisiejszej Ewangelii, kiedy Chrystus mówi: człowieku powstań, ożyw się, uśmiechnij się. Masz jedno życie - nie ma co narzekać! Idźmy dalej! Tutaj, pod krzyżem, jest nadzieja, tutaj jest chęć, żeby swój krzyż podnieść i nieść go dalej. Każda Eucharystia to jest tajemnica krzyża i zmartwychwstania.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.