Biskupi jadą na kanonizację o. Papczyńskiego

Siedmioosobowa delegacja polskich biskupów udaje się na kanonizację bł. o. Stanisława Papczyńskiego do Rzymu, której w niedzielę dokona papież Franciszek - poinformował PAP rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Jak dodał Episkopat Polski na uroczystości kanonizacyjnej będą reprezentować: przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, biskup ełcki Jerzy Mazur, biskup siedlecki Kazimierz Gurda, biskup tarnowski Andrzej Jeż i jego biskup pomocniczy Leszek Leszkiewicz oraz biskup pomocniczy diecezji warszawskiej Piotr Jarecki.

W uroczystości kanonizacyjnej bł. o. Stanisława Papczyńskiego w Rzymie weźmie też udział prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką.

W poniedziałek, 6 czerwca w bazylice Santa Maria in Trastevere (na Zatybrzu) odbędą się ogólnoświatowe uroczystości dziękczynne, którym przewodniczyć będzie kard. Dziwisz.

Ks. Rytel-Andrianik powiedział PAP, że papież Franciszek, ogłaszając Rok Miłosierdzia wspominał Polkę św. s. Faustynę. "W tym też roku będzie kanonizowany polski zakonnik bł. o. Stanisław Papczyński. To wielki znak życzliwości ze strony Ojca Świętego Franciszka" - podkreśla rzecznik KEP. Dodał, że bł. o. Stanisław Papczyński dużo mówił o Bożym Miłosierdziu i zachęcał do uczynków miłosierdzia wobec bliźnich i umarłych.

Przypomniał jednocześnie, że tydzień wcześniej był czytany w polskich kościołach list pasterski polskich biskupów, wydany z okazji niedzielnej kanonizacji bł. o. Papczyńskiego. Przypomniano w nim, że bł. o. Papczyński "troszczył się o ubogich, chorych i umierających, wspierał przytułki i szpitale, pocieszał strapionych, upominał się o odrzuconych i traktowanych niesprawiedliwie".

Według biskupów kanonizacja błogosławionego Ojca Stanisława Papczyńskiego jest zaproszeniem, abyśmy "na nowo przyjęli miłosierdzie Boga i odnowili łaskę naszego chrztu, abyśmy na darmową miłość Boga odpowiedzieli miłością wobec Niego i miłosierdziem wobec żyjących i umarłych".

Ojciec Papczyński urodził się w 1631 r. w Podegrodziu, niedaleko Starego Sącza. W wieku 23 lat wstąpił do zakonu pijarów. Jest założycielem pierwszego polskiego zakonu męskiego - Zgromadzenia Księży Marianów. Był wybitnym kaznodzieją, mistrzem życia duchowego, wykładowcą retoryki i pisarzem. Zmarł w opinii świętości w Górze Kalwarii 17 września 1701 roku. Jest m.in. patronem dzieci nienarodzonych i rodziców pragnących potomstwa.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11