Z naglącym apelem i kampanią przeciwko karze śmierci wystąpią biskupi Indonezji wraz z tamtejszymi organizacjami katolickimi i społecznymi.
Jak podaje agencja Fides, władze tego kraju planują w najbliższym czasie nowe egzekucje. Na karę śmierci za bezprawne posiadanie narkotyków i handel nimi zostało skazanych 15 więźniów różnych narodowości. Na 26 maja zwołano do Dżakarty pilne spotkanie, w którym weźmie udział Komisja Sprawiedliwości i Pokój przy indonezyjskim episkopacie, tamtejsza Wspólnota św. Idziego i kilka z największych organizacji działających w tym kraju na rzecz obrony praw człowieka, jak Kontras, Imparsial, Elsam, LBH Masyarakat.
W związku z planowanymi egzekucjami arcybiskup Dżakarty Ignatius Suharyo przypomniał zdecydowanie stanowisko Kościoła, przeciwne karze śmierci w imię godności i prawa do życia każdego człowieka. Podkreślił, że sędziowie mogą popełniać błędy i ustawodawstwo nie jest doskonałe, a kiedy je się za takie uważa, to właśnie wtedy „zaczyna się niesprawiedliwość”.
Dżakarta jest jednym z 15 miast w Indonezji, gdzie w ostatnich latach zorganizowano akcję pod hasłem „Miasto na rzecz życia, miasto przeciwko karze śmierci”. Patronat nad kampanią prowadzoną tym kraju i w ponad 2 tys. miast na całym świecie objęła Wspólnota Św. Idziego. W 2015 r. rząd Indonezji, pomimo sprzeciwów i presji międzynarodowych, zezwolił na stracenie 14 więźniów skazanych na śmierć za przestępstwa narkotykowe.
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Prezydent kraju Claudia Sheinbaum ogłosiła 20 stycznia program „Meksyk Cię obejmuje".
Papież mianował prefekta Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.