Nabożeństwa, koncerty, wystawy, a także czuwania i marsze modlitewne odbywają się w całym kraju w sobotę, w 11. rocznicę śmierci świętego Jana Pawła II.
Uroczystości odbywają się przez cały dzień; jednak większość zaplanowano na wieczór.
W sobotę rano przedstawiciele władz Kielc na czele z prezydentem Wojciechem Lubawskim złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscach upamiętniających wizytę papieża-Polaka na ziemi świętokrzyskiej w czerwcu 1991 r. - pod tablicą na budynku urzędu miasta oraz przed pomnikiem Jana Pawła II przy kieleckiej katedrze.
Św. Jan Paweł II jest patronem piątej edycji krakowskich rekolekcji "Dla nas i całego świata", przygotowujących do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Spotkanie zaplanowano na sobotnie popołudnie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. "To spotkanie będzie wyjątkowe dlatego, że odbędzie się 2 kwietnia, czyli w przeddzień Niedzieli Miłosierdzia, która jest świętem miłosierdzia w całym Kościele i w rocznicę śmierci Jana Pawła II, który to święto ustanowił i który jest dla nas wzorem tego, co znaczy być miłosiernym" - zachęcał młodzież na oficjalnym kanale Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 na portalu Youtube bp Grzegorz Ryś.
Mieszkańcy Krakowa w rocznicę śmierci Jana Pawła II tradycyjnie będą modlić się wieczorem pod "oknem papieskim" krakowskiej kurii przy ul. Franciszkańskiej.
Także w Wadowicach, w rodzinnym mieście św. Jana Pawła II, wierni będą się wspólnie modlili podczas wieczornej mszy św. w bazylice Ofiarowania NMP, a następnie, ze świecami, spotkają się przy pomniku papieża-Polaka na miejskim rynku.
Ogień pamięci zapłonie o godz. 21.37 pod Krzyżem Milenijnym na szczycie góry Matyska zwanej Golgotą Beskidów. Wydarzenie poprzedzi plenerowa Droga Krzyżowa. Jej poszczególne stacje znajdują się wzdłuż szlaku na szczyt. Matyska w Radziechowach to miejsce szczególne dla wiernych z diecezji bielsko-żywieckiej. W listopadzie odbywają się tu Zaduszki Narodowe. Kilka lat temu rozpoczęto usypywanie symbolicznego kurhanu, upamiętniającego polskich bohaterów.
Również wieczorem, o godz. 21, na szczecińskich Jasnych Błoniach, gdzie stoi pomnik papieża Jana Pawła II, zbiorą się szczecinianie, by wspominać papieża - Polaka. Zebrani wysłuchają wybranych tekstów Jana Pawła II oraz słów jego testamentu. Spotkanie będzie okazją do wspólnego śpiewania lubianych przez papieża pieśni. Przypomniane zostaną też słowa obwieszczające światu odejście polskiego papieża do domu Ojca.
Nieopodal Jasnych Błoni, przy kościele św. Rodziny, można oglądać wystawę plenerową unikalnych fotografii prezentowanych w filmie o papieżu "Apartament".
W Białymstoku wieczorem odbędzie się marsz modlitewny. Jego uczestnicy tradycyjnie wyruszą po mszy św. z kościoła św. Ojca Pio przy ul. Mickiewicza na lotnisko Krywlany, gdzie w 1991 r. papież Jan Paweł II odprawił nabożeństwo dla kilkuset tysięcy wiernych.
W Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy zaplanowano na wieczór koncert "Święty Jan Paweł II w rocznicę narodzin dla nieba" Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostientis pod dyrekcją Paula Esswooda, z udziałem Joanny Freszel (sopran), Joanny Radziszewskiej (sopran) i Tomasza Gluski (trąbka). W programie wieczoru przewidziano utwory Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedicha Haendla, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Henry'ego Prucella.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.