W wielkiej liczbie wybieramy się na spotkanie z polskimi katolikami i z Papieżem Franciszkiem – zapowiedział przewodniczący episkopatu Francji.
W programowym jak zwykle przemówieniu na rozpoczęcie wiosennej sesji plenarnej biskupów mówił o nadziejach, jakie młodzi Francuzi wiążą z tym spotkaniem.
Przypomniał on, że Polska jest krajem naznaczonym stygmatami II wojny światowej, obozów śmierci, ale wydała też wielkich świadków wiary, jak Jan Paweł II czy s. Faustyna.
Abp Georges Pontier zwraca uwagę na szczególny kontekst tegorocznego spotkania młodych. Są nim napięcia, które osłabiają Europę. Arcybiskup Marsylii przypomina jednak, że Światowy Dzień Młodzieży to mocne doświadczenie w życiu młodych pokoleń.
Przewodniczący episkopatu Francji nawiązał też do zamachów, które w ubiegłym roku dotknęły ten kraj. Obnażyły one jego słabość, ale pokazały też solidarność całego narodu. W trudnym położeniu postawiły francuskich muzułmanów. Wzbudziły obawy względem islamu.
Bywa on postrzegany jako religia, której nie da się pogodzić z wartościami republiki i historią Francji. W tym kontekście abp Pontier wskazuje na potrzebę wzajemnego zaufania i dialogu, zwłaszcza między chrześcijanami i muzułmanami. Wspomniał również o ograniczeniach francuskiej świeckości, która sama w sobie nie jest w stanie przywrócić wzajemnego zaufania między Francuzami, zwłaszcza kiedy wiąże się z zakazem wyrażania swych najgłębszych przekonań religijnych.
Ponadto w związku z ujawnieniem niedociągnięć archidiecezji Lyonu w rozliczaniu przestępstw pedofilii abp Pontier zapewnił o niezmiennym zaangażowaniu francuskiego Kościoła w walkę z tym problemem.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.