Niemcy: Ksiądz z Konga rezygnuje po rasistowskim hejcie

Pochodzący z Konga katolicki ksiądz Olivier Ndjimbi-Tshiende zrezygnował z pracy w parafii Zorneding pod Monachium w Bawarii ze względu na rasistowski hejt i grożenie mu śmiercią - napisał we wtorek "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

66-letni kapłan zapowiedział w niedzielę, że z końcem marca odejdzie z parafii, w której pracował jako duszpasterz od 2012 roku.

Źródłem ostrego konfliktu był spór o uchodźców z szefową miejscowego koła bawarskiej CSU Sylvią Boher. Działaczka rządzącej w Bawarii partii nazwała napływ imigrantów "inwazją"; zarzuciła niemieckim władzom, że bardziej troszczą się o uchodźców z całego świata niż o własnych obywateli, i zaprotestowała przeciwko stawianiu na jednej płaszczyźnie dezerterów z Erytrei z niemieckimi wypędzonymi po 1945 roku.

Komentarz Boher ukazał się w piśmie wydawanym przez CSU. Motywem strony tytułowej tego wydania były wieże parafialnego kościoła, przeciwko czemu zaprotestował Ndjimbi-Tshiende, zastrzegając, że treść komentarza nie odpowiada stanowisku Kościoła.

Postawa księdza spotkała się z dezaprobatą CSU. Jeden z działaczy nawymyślał mu od "Murzynów". Boher stała się bohaterką prawicowych platform internetowych, gdzie wychwalano ją jako "dumną lwicę" broniącą "swojej rasy". Kapłan dostawał listy z groźbami: "pojedziesz do Auschwitz" i "po wieczornej Mszy załatwimy cię".

"Treść (postów i listów) jest jednoznacznie obraźliwa i odnosi się do koloru skóry adresata" - ocenił rzecznik policji Hans-Peter Kammerer. Prokuratura wdrożyła śledztwo przeciwko anonimowym autorom podżegającym do waśni na tle narodowościowym.

Incydent ostro skrytykował premier Bawarii Horst Seehofer. "To niesłychane, nie będziemy tolerować tego" - powiedział szef CSU.

Rada parafialna Zorneding oświadczyła, że jest zaszokowana decyzją księdza i bardzo żałuje jego dymisji.

FAZ podkreśla wysoki intelektualny poziom duchownego z Konga, który doktoryzował się w szkole wyższej jezuitów w Monachium, a habilitację uzyskał w monachijskim Uniwersytecie im. Ludwiga Maximiliana. Zorneding był jego kolejną niemiecką parafią po Monachium i Buch w Dolnej Bawarii.

«« | « | 1 | » | »»
 • M.R.
  08.03.2016 18:20
  Tak się kończy multi-kulti. Zamiast człowieka i jego walorów (etycznych, intelektualnych) mamy omawianie koloru jego skóry. To jest ISTOTA polityki Merkel. Facet (ten Ksiądz), sądząc na podstawie wykształcenia i środowiska w jakim żył, jakie go kształtowało, jest może bardziej Niemcem, niż córka czerwonego pastora, polskiego pochodzenia z enerdówka, która nam (Europie) serwuje jakieś lewackie wartości "intelektualne", jak dorobek cywilizacji europejskiej. A ponieważ te wartości są jakie są, to mamy zejście "dyskusji" do koloru skóry. Czy jak się pomaluję na zielono, to będę Marsjaninem? Ale to nic nowego, ten syfilityk Abraham Lincoln, któremu z racji zaawansowania choroby i tak nie było pisane dokończenie kadencji (co nie oznacza, że popieram jego morderstwo!), osobiście nienawidził Murzynów i był zwolennikiem segregacji rasowej, a walkę z niewolnictwem (nie jestem zwolennikiem niewolnictwa, także tego w dzisiejszej Polsce i innych krajach Europy!) traktował jako maczugę przy pomocy której biedna Północ, wyciągnie kasę z bogatego Południa. Ale na sztandary postępowego lewactwa oczywiście trafił. Zwycięzców się nie sądzi, przegrani nie mają racji. Więc nie o słuszność chodzi, także Merkel, czy Putinowi, a o zwycięstwo.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9