Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski będzie w poniedziałek i wtorek w Watykanie, by rozmawiać o przygotowaniach Polski do lipcowych ŚDM.
W polskiej delegacji będzie także szefowa kancelarii premiera Beata Kempa oraz pełnomocnik rządu ds. ŚDM Paweł Majewski.
Szef polskiej dyplomacji spotka się w Watykanie m.in. z sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem, sekretarzem ds. relacji z państwami abp. Paulem Gallagherem oraz kardynałem Stanisławem Ryłko, przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Świeckich.
Przewiduje się, że podczas wizyty będą ustalane szczegóły pobytu papieża Franciszka w Polsce i podane zostaną oficjalnie miejscowości, do których przybędzie.
"Celem wizyty jest omówienie przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i do obchodów rocznicy 1050-lecia chrztu Polski. Oprócz tego minister Waszczykowski rozmawiać będzie w Watykanie o aktualnych zagadnieniach polityki międzynarodowej, o dotychczasowej dwustronnej współpracy i jej dalszym rozwoju" - powiedział Dmochowski.
Jak dodał, w trakcie wizyty planowane jest spotkanie ministra Waszczykowskiego z Polakami, którzy pracują w Watykanie, głównie z duchownymi. Rzecznik nie potrafił odpowiedzieć na pytanie, czy w Watykanie może zostać podany oficjalny plan wizyty papieża Franciszka w Polsce. Jak powiedział, zostało jeszcze kilka miesięcy, szczegóły techniczne są w trakcie ustaleń. Pytany, czy w planie wizyty papieża może znaleźć się Warszawa i czy tutaj mogłoby dojść do spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą powiedział, że nawet jeżeli papież nie odwiedzi Warszawy, to do spotkania z prezydentem może dojść w innym mieście - Krakowie czy Częstochowie.
Światowe Dni Młodzieży to zapoczątkowane przez papieża Jana Pawła II spotkanie młodych katolików z całego świata. W dniach 26 -31 lipca odbędą się w Krakowie. Organizatorzy spodziewają się, że w wydarzeniach centralnych weźmie udział 2,5-3 mln osób. Gościem honorowym będzie papież Franciszek. To największe tego typu wydarzenie w Polsce od lat.
W imieniu papieża uroczystości beatyfikacyjnej we Fryburgu będzie przewodniczyć kardynał Kurt Koch.
W 1966 roku biskupi Stanów Zjednoczonych ograniczyli ten obowiązek do okresu Wielkiego Postu.
Formuła podjęta przez pomysłodawców i realizatorów od początku znalazła odbiorców.
Caritas Polska przygotowała też specjalny raport “Bezdomność w Polsce”