Niedziela „ad gentes” to okazja do misyjnej jałmużny wielkopostnej.
„Misjonarze tak naprawdę są świadkami czy apostołami miłosierdzia – zauważył ks. Zbigniew Sobolewski. – Nie tylko głoszą Chrystusa czy służą pojednaniu, jak na przykład w niektórych krajach afrykańskich, które cierpiały z powodu konfliktów zbrojnych, ale także codzienną pracą, służbą – prowadząc ośrodki zdrowia, sierocińce, szkoły, przedszkola – są znakiem Bożego Miłosierdzia”.
Tegorocznym obchodom niedzieli ad gentes towarzyszy hasło: „Miłosierni aż po krańce świata”. Misjonarze są głosicielami miłosierdzia nie tylko poprzez nauczanie, ale także przez służbę ubogim, chorym, starszym, niepełnosprawnym, wykluczonym ze względu na pochodzenie, wiek i status społeczny. W tym dniu prowadzona jest w kościołach zbiórka pieniężna na dzieła ewangelizacyjne, charytatywne, medyczne i edukacyjne prowadzone przez misjonarzy. Z ubiegłorocznej zbiórki Dzieło Pomocy „Ad Gentes” przekazało 2 000 000 zł na realizację projektów pomocowych oraz utrzymanie misjonarzy (w tym ubezpieczenie). Misjonarzom można tez pomóc wysyłają sms o treści misje na numer 72032
W 97 krajach pracuje 2040 misjonarzy z Polski. Najwięcej z nich posługuje w Afryce i na Madagaskarze (819). W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach mamy 797 misjonarzy i misjonarek z Polski. W Azji jest 336 polskich misjonarzy, a w Oceanii 68 misjonarzy. W Ameryce Północnej pracuje 20 misjonarzy. Wśród polskich misjonarzy 60 osób to świeccy.
W diecezjach i parafiach na całym świecie jest ogromne zainteresowanie Jubileuszem - uważa
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.