Przyjadą z całego świata i choć będzie to przede wszystkim spotkanie w wymiarze duchowym, jeśli spodoba się im Lubelszczyzna, być może do nas wrócą. Lublin już czeka na gości Światowych Dni Młodzieży.
Przygotowania trwają od dawna. Niemal wszystkie parafie w Lublinie utworzyły sztaby, które przygotowują się na przyjęcie gości. – Bardzo się cieszę, że jest wśród księży i wiernych taka otwartość. Chęć przyjęcia młodzieży zadeklarowały nawet takie parafie, na terenie których większość rodzin ma dosyć trudne warunki. Mam na myśli np. parafię katedralną, która obejmuje Stare Miasto, czy kościół na Czwartku, gdzie mogłoby się wydawać, że wiernym będzie trudno wygospodarować miejsce dla pielgrzymów. A jednak gościnność, a może głównie otwartość na sprawy Boże sprawiły, że ludzie chcą przyjąć młodych – mówi ks. Adam Bab, odpowiedzialny za ŚDM w archidiecezji lubelskiej. Podkreśla też, że młodzi nie oczekują luksusów. Oprócz Lublina na gości czekają również inne miasta naszego regionu, jak choćby Świdnik, Kraśnik, Lubartów, Puławy, Chełm czy Krasnystaw. – Każdy, kto wybiera się do Polski na spotkanie z papieżem Franciszkiem, wie, że to nie wyjazd na wakacje do pięciogwiazdkowego hotelu, ale wyprawa na spotkanie z Jezusem i Jego namiestnikiem na ziemi. Liczy się nie to, czy będzie komfortowo, ale to, czy będzie wspólnotowo – zaznacza ks. Adam.
Cztery dni
Młodzi do naszej diecezji przyjadą w środę (20 lipca) wieczorem lub w czwartek (21 lipca) rano. Zostaną u nas do poniedziałku, kiedy to wszyscy wyruszą do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Oznacza to, że w naszej diecezji spędzą cztery dni. Na parafiach spoczywa zaplanowanie tylko czwartku i piątku. Do południa przewidziane są modlitwy i Msza św. w parafiach, a po południu jest czas do zagospodarowania. Sztab diecezjalny proponuje w tym czasie zwiedzanie Majdanka czy wizytę na KUL, ale parafie też mają swoje plany, np. wyjazd do Kazimierza, Kozłówki, pieszą pielgrzymkę do Wąwolnicy czy wędrówkę po wąwozach lessowych wokół Nałęczowa. – Tu każdy sztab może działać według swego pomysłu i możliwości – zaznacza ks. Adam. W sobotę wszyscy spotykają się na Arenie Lublin, gdzie przez cały dzień odbywać się będzie spotkanie. – Ten dzień planuje sztab diecezjalny. Będą to zarówno modlitwa, Msza Święta, jak i spektakle teatralne, czas na uwielbienie oraz wspólne świętowanie. Powołaliśmy specjalny zespół, który przygotowuje wielkie widowisko o Abrahamie. Trwa właśnie nabór chętnych do udziału w tym przedsięwzięciu. Odpowiada za nie dwóch kapłanów. Jeden to ks. Mirosław Ładaniak, od lat organizujący koncerty chwały w wieczór Bożego Ciała, drugi to ks. Mariusz Lach, szef studenckiego teatru ITP. – Widowisko będzie zarówno wydarzeniem teatralnym, jak i muzycznym. Zachęcam więc wszystkich, którzy chcieliby spróbować swoich sił w teatrze lub śpiewie, by zgłaszali się do zespołów – zachęca ks. Adam.
Szansa na poznanie
Niedzielę goście spędzą z rodzinami, które ich goszczą. – Wiadomo, że w dni powszednie rodzina może mieć swoje obowiązki zawodowe i nie będzie miała możliwości zajęcia się swoimi gośćmi. Niedziela to dzień na bycie razem, może jakąś wspólną wyprawę, spacer, grill, podzielenie się świadectwem życia, lepsze poznanie. W pozostałe dni rodziny, które przyjmą gości, proszone są o zapewnienie im śniadania i kolacji oraz, jeśli jest taka potrzeba, o pomoc w dotarciu rano do kościoła, gdzie zawsze zaczynał się będzie dzień – podkreśla ks. Adam. Już wiemy, że na Lubelszczyznę przyjedzie ok. 700 Belgów, 400 Francuzów, grupy z Orleanu, Kenii i Niemiec. Lista jest wciąż otwarta. – Logistyczne przygotowania są bardzo ważne, ale nie mniej istotne jest przygotowanie duchowe. Światowe Dni Młodzieży to okazja do „porwania” młodych ku Chrystusowi, dzielenie się własnym doświadczeniem wiary, tworzenie nowych wspólnot, zaangażowanie młodych w wiele dzieł przy parafii – mówi ks. Adam. Jednym z pomysłów młodych jest akcja „Pomódl się za mnie”. – Każdy może prosić młodzież o modlitwę w jakiejś konkretnej intencji. Młodzi zbierali takie prośby we wszystkich parafiach na początku Adwentu, ale wciąż można swoje intencje przekazywać przez naszą stronę internetową. Przy składaniu intencji można także przekazać ofiarę na potrzeby organizacji ŚDM. W ten sposób w przygotowania do spotkania młodych z papieżem Franciszkiem może się włączyć każdy – podkreśla ks. Adam. Wszystkie informacje dotyczące ŚDM w naszej diecezji, kontakty do osób odpowiedzialnych i aktualności można znaleźć na stronie sdm.lublin.pl.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).