Otwarte wrota katedry, obraz "Jezu, ufam Tobie" i ubodzy na diecezjalnej inauguracji Roku Świętego.
Nawiązując do Księgi Proroka Izajasza, bp Libera przypomniał, że chrześcijanin "nigdy nie może się znużyć głoszeniem miłosierdzia, udzielaniem miłosierdzia, czerpaniem ze zdrojów miłosierdzia". Przywołując słowa abp. Rina Fisichelli, przewodniczącego Papieskiej Rady do Krzewienia Nowej Ewangelizacji, bp Piotr zauważył, że "miłosierdzie jest niemal nieobecne kulturze współczesnej: coraz rzadsze staje się w niej doświadczenie przebaczenia, coraz rzadsze darowanie długów, coraz trudniejsza w tym niemiłosiernym świecie odwaga ujawnienia długów wobec innych, zdrady czy korupcji i poproszenie o przebaczenie. W tym kontekście Rok Miłosierdzia może być znaczącą służbą społeczną, służbą na rzecz społeczeństwa".
Biskup zwrócił uwagę, że w przeżywaniu Roku Świętego ważnym miejscem będzie konfesjonał - miejsce, w którym penitent i spowiednik mają doświadczyć "prawdziwego miłosierdzia Ojca". - Chcemy więc żyć tym Rokiem Jubileuszowym w świetle jego hasła: "Miłosierni jak Ojciec" - mówił biskup płocki. - A co to znaczy w konkrecie, jednoznacznie ukazał nam nasz synod w jednym ze swoich dekretów - dekrecie charytatywnym. Oto kilka jego wskazań:
"Punkt 21. Czasem doświadczamy pokusy bycia chrześcijanami - naucza papież Franciszek - »zachowując roztropny dystans w stosunku do ran Pana. Jezus jednak chce, [...] abyśmy dotykali cierpiącego ciała innych. Oczekuje, abyśmy zrezygnowali z poszukiwania osobistych lub wspólnotowych środków ochronnych, pozwalających nam zachować dystans w stosunku do istoty ludzkiej udręki [...]. Gdy to czynimy, życie zawsze się nam komplikuje, lecz przeżywamy głębokie, cudowne doświadczenie bycia ludem, doświadczenie przynależności do ludu«”. Tak właśnie pragnie przeżywać swoją posługę miłosierdzia płocka Caritas i tego uczyć innych.
Punkt 31. Należy bezwzględnie zatroszczyć się o to, aby w ramach posługi charytatywnej »podporządkować miłosierdzie słów miłosierdziu czynów«. Synod zobowiązuje każdego proboszcza diecezji płockiej do utworzenia parafialnego zespołu Caritas i troski o jego rzeczywiste działanie.
Punkt 41. Synod przypomina, ze chrześcijańska duchowość miłosierdzia to także zobowiązanie do prostoty. Wymaga ona od nas unikania logiki panowania i gromadzenia samych tylko przyjemności. Składają się na nią również proste codzienne gesty, przełamujące logikę przemocy, wyzysku, egoizmu, zazdrości" - przypominał biskup postanowienia 43. synodu płockiego.
W prezbiterium katedry w czasie uroczystości umieszczono obraz Jezusa Miłosiernego, który w latach 1991-1999 nawiedził wszystkie parafie diecezji płockiej, a który obecnie odbiera cześć w sanktuarium Miłosierdzia Bożego na Starym Rynku w Płocku.
Na diecezjalną inaugurację Roku Miłosierdzia bp Libera zaprosił podopiecznych noclegowni Caritas oraz pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Goślicach i Nowym Miszewie k. Płocka.
W czasie Mszy św. został odczytany dekret biskupa płockiego, ustanawiający 15 kościołów jubileuszowych, w których w Roku Świętym można uzyskać odpust zupełny.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.