Materac, kilka posiłków i ciepłe słowo. Tyle potrzeba, by przyjąć uczestników ŚDM. W stolicy nocleg zaoferowała już spora liczba rodzin.
Anna z parafii Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych na Chomiczówce zagranicznych gości nie może się już doczekać. Choć pielgrzymi przyjadą do stolicy w lipcu przyszłego roku, już teraz planuje posiłki, którymi ich ugości i wylicza stołeczne atrakcje, które im pokaże. – Śpiewam w chórze, moi synowie są ministrantami, było dla mnie naturalne, że odpowiem na apel parafii i przyjmę pielgrzymów – mówi.
Spoty i billboardy
Przygotowania do przyjęcia pielgrzymów, którzy w lipcu przyszłego roku przyjadą do stolicy 20–25 lipca 2016 r. ramach tzw. Dni w Diecezjach, poprzedzających Światowe Dni Młodzieży Krakowie (26–31 lipca), trwają w wielu stołecznych parafiach. Organizowane są niedziele ŚDM – promujące idę Światowych Dni Młodzieży, parafialne festyny, powstają parafialne strony internetowe z informacjami dla goszczących rodzin. W wielu parafiach organizowane są spotkania dla rodzin. – Za sobą mamy dwa organizacyjne spotkania. Planujemy zintegrować się także na wspólnym kolędowaniu. Dostajemy sygnały, że rodziny chcą współtworzyć program pobytu młodych w naszej parafii – cieszy się Anna Olejnik, koordynująca przygotowania do ŚDM w parafii św. Dominika na Służewie. W dominikańskiej parafii do przyjęcia pielgrzymów zgłosiło się do tej pory 110 osób z parafii i spoza niej.
Na początku października spot informacyjny zachęcający do przyjmowania zagranicznych gości wypuściła do sieci archidiecezja warszawska, na ulicach miasta pojawiły się billboardy. – Księża podczas kolędy będą rozdawać ulotki informacyjne i zbierać zgłoszenia – mówi z kolei Joanna Ślusarek, z diecezjalnego Centrum ŚDM z diecezji praskiej. Po prawej stronie Wisły chęć goszczenia młodych zadeklarowało 96 parafii. Wraz z pierwszą niedzielą Adwentu w każdej z nich ruszył program formacyjny dla rodzin goszczących. Podczas comiesięcznych spotkań rodziny m.in. poznają kulturę krajów, z których przyjadą goście, nuczą się modlitwy Ojcze Nasz w ich języku i zastanowią się, w jaki sposób pokażą im lokalną historię i Kościół. Na początku kwietnia każda z rodzin otrzyma ikonę Świętej Rodziny, a 24 kwietnia uroczystego posłania dokona abp Henryk Hoser
200 osób na parafię
Liczbę rodzin, które chcą przyjąć pielgrzymów trudno precyzyjnie określić. – W kilkudziesięciu parafiach listy są już skompletowane, ale niektóre dopiero zaczynają się organizować. Na przełomie lutego i marca parafie prześlą raporty z bazą noclegową, wówczas będziemy mogli wszystkich policzyć. Liczymy, że średnio na parafię przypadnie 200 osób, ale ostatecznie liczba gości będzie zależała od możliwości noclegowych parafii – tłumaczy ks. Tomasz Zaperty, koordynator ŚDM w archidiecezji warszawskiej. W obydwu diecezjach potrzeba w sumie 30 tys. miejsc. Archidiecezja warszawska spodziewa się 20 tys. osób, diecezja praska – 10 tys. gości. Na witrynach internetowych diecezjalnych centrów ŚDM (www.sdm2016.waw.pl oraz www.florianska3.pl) zamieszczone są informacje dla rodzin i formularz zgłoszeniowy. – Chęć zaoferowania noclegu, minimum dwóm osobom, można także zgłosić w kancelarii parafialnej lub Parafialnym Centrum Przygotowań ŚDM. Należy podać imię i nazwisko, adres zamieszkania, liczbę gości którzy mogą zamieszkać, adres e-mail i telefon kontaktowy, języki w jakich się porozumiewasz – wyjaśnia Łukasz Sawicki, sekretarz Diecezjalnego Centrum ŚDM.
Pokażmy im Polskę
Pielgrzymi nie mają dużych wymagań. Wystarczy udostępnić miejsce do spania: łóżko, materac lub kawałek podłogi, dostęp do łazienki na pięć dni oraz zapewnić im posiłki – śniadanie i kolację. Dzień pielgrzyma jest zorganizowany – w parafii lub na mieście. Wyjątkiem jest niedziela, 24 lipca, którą uczestnicy ŚDM spędzą całą razem z rodzinami – będzie to okazja do zapoznania gości z polską kulturą i kuchnią. – Wiele starszych osób, które się zgłaszają, obawia się bariery językowej. Uspokajamy wówczas, że najważniejszy jest język serca. Poza tym można skorzystać ze słownika, czy pomocy biegle władającego danym językiem wolontariusza – przekonuje Anna Reniger, koordynatorka przygotowań do ŚDM w parafii Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych na Chomiczówce.
Pierwsze grupy zostaną przydzielone do parafii pod koniec lutego. Wówczas rodziny będą mogły nawiązać kontakt ze swoimi gośćmi. Wiele rodzin ma za sobą doświadczenie uczestnictwa w ŚDM lub spotkaniach Taizé.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.