Sekcja rejestracji w Komitecie Organizacyjnym ŚDM Kraków 2016 czeka już na przekroczenie pół miliona zapisanych pielgrzymów. Organizatorzy mają nadzieję, że będą mieli w tym swój udział gospodarze spotkania – młodzi z archidiecezji krakowskiej.
Ksiądz Paweł Mielecki, który odpowiada m.in. za rejestrację pielgrzymów z naszej diecezji, przyznaje, że przy każdych Światowych Dniach Młodzieży najtrudniej do zarejestrowania się namówić właśnie tych, którzy na wydarzenia ŚDM mają najbliżej. Dlaczego warto to zrobić?
– Rejestracja zawsze popycha ludzi do zaangażowania, przygotowania się, szukania inicjatyw i materiałów duszpasterskich. W niektórych parafiach zarejestrowana grupa pielgrzymów zamienia się we wspólnotę – mówi ks. Paweł. Dodaje, że są co najmniej trzy argumenty za tym, żeby się jednak zapisać. Pierwszy to kwestia duchowego przeżycia ŚDM – rejestracja i pakiet pielgrzyma umożliwiają pełne uczestnictwo w spotkaniu, znalezienie odpowiednich katechez i wydarzeń Festiwalu Młodych. Druga sprawa to logistyka i zapewnienie lepszego uczestnictwa w wydarzeniach centralnych. – Wszyscy, którzy się nie zarejestrują, będą, oczywiście, mogli wejść na miejsce celebracji z ojcem świętym. Te otwarte sektory będą jednak na samym końcu – podkreśla ks. Mielecki. Ostatni aspekt to finanse. Wpłacane składki będą bowiem przeznaczone i wyłącznie na same Światowe Dni Młodzieży. – Poprzez rejestrację po prostu uczestniczymy w organizacji tego wydarzenia – przypomina ks. Paweł.
Co zatem powinni zrobić pielgrzymi z archidiecezji krakowskiej, którzy chcą się zarejestrować na ŚDM? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że rejestracja odbywa się grupami – najpierw jako makrogrupy (do 5 tys. osób – takie grupy dla archidiecezji krakowskiej stworzyła sekcja pastoralna w komitecie), potem w mniejszych podgrupach – do 150 osób. Należy zatem skontaktować się z duszpasterzem (w parafii czy wspólnocie) lub zebrać co najmniej kilka osób spośród znajomych. Opiekunem grupy, czyli tym, który najpierw kontaktuje się z opiekunem makrogrupy (należy pisać na adres: diecezja@krakow2016.com), potem uzupełnia dane, a po rozpoczęciu ŚDM zgłasza się wraz z grupą po odbiór pakietów, nie musi być ksiądz. Wszystkie osoby zapisane w jednej grupie muszą zdecydować się na taką samą wersję pakietu pielgrzyma.
Jeśli chodzi o wpłatę składki partycypacyjnej i darowizny na tzw. fundusz solidarnościowy (z którego pieniądze Papieska Rada ds. Świeckich wykorzysta, by umożliwić przyjazd na ŚDM uboższym pielgrzymom), w tym również pośredniczyć będzie administrator makrogrupy i to do niego wpłaty będą kierować opiekunowie mniejszych grup.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.