Tereska z różami wiruje na parkiecie, na rynek wkracza Jerzy z mieczem, a państwo Martin wędrują przez Popowice. Mnóstwo lampek oświetla… grób? Nie! Relikwie i portrety solenizantów.
Polonezem do Jezusa
Nieco bardziej kameralna zabawa może się odbyć po prostu w salce parafialnej. Jak w parafii pw. NMP na wrocławskim Strachocinie, gdzie po raz kolejny gromadzą się mali święci. – Nasz bal przeznaczony jest dla przedszkolaków i dzieci do 9 lat. Odbywa się tym razem w wigilię Wszystkich Świętych – mówi Monika Mosior, jedna z organizatorek zabawy (za którą odpowiedzialne są dwie pary małżeńskie z Domowego Kościoła). Balowicze przebierają się za swoich patronów lub innych ulubionych świętych – ponoć sporo bywa wśród nich królowych czy rycerzy, a także polskich świętych, jak Maksymilian.
– Wszystko odbywa się w klimacie uwielbienia – brzmi wiele piosenek o świętych, o Panu Bogu; zwłaszcza takich „z pokazywaniem”; można usłyszeć teksty Arki Noego czy Armii Dzieci. Wystrój salki jest niebiański – ostatnio zdobiły ją obłoki, chmurki zrobione z baloników, gwiazdy – tłumaczy pani Monika. – Organizowaliśmy w trakcie balu konkursy, dotyczące wiedzy biblijnej lub świętych; od 18.00 do 19.00, gdy tuż obok w kościele odprawiana jest Msza św. i trzeba zachować ciszę, dzieci oglądały krótkie animowane filmy o świętych. Na koniec odbywa się Marsz Wszystkich Świętych, w formie uroczystego poloneza. Dzieci tanecznym korowodem wyruszają z salki do kościoła, gdzie przed tabernakulum wykonują uwielbieniową piosenkę.
Bale Wszystkich Świętych organizowane są często w katolickich przedszkolach – jak we wrocławskim „Lupikowie” czy placówce sióstr józefitek – lub wspólnotach. Wrocławska wspólnota Hallelu Jah organizowała swego czasu podobny bal w ramach działalności Centrum Kultury Jana Pawła II we Wrocławiu. Towarzyszyła mu edukacja dotycząca zagrożeń duchowych.
– Pierwszą część spotkania stanowiła zabawa dla dzieci, przebranych za świętych; z różnymi grami, piosenkami – wspomina Aneta Szostek z Halleu Jah. – W drugiej części starsze dzieci uczestniczyły w zajęciach, poznając znaczenie symboli, które bywają popularne wśród młodzieży, a niosą treści bynajmniej nie neutralne, jak złamany krzyż czy pierścień Atlantów. Mogły obejrzeć również film na temat zagrożeń związanych z Halloween. Następnym razem młodzież wysłuchała świadectwa osoby, która zaangażowała się we wróżbiarstwo, od „niewinnych” praktyk przechodząc do doświadczenia opętania.
Korowody zwycięzców
Holy Wins to marsz, który po raz kolejny przechodzi na wrocławski rynek w wigilię Wszystkich Świętych, po Mszy św. i uwielbieniowej modlitwie w kościele pw. NMP na Piasku. Marsz lśniący od świec, z niesionymi wizerunkami świętych, w tamtym roku wywołał pod ratuszem spore zaskoczenie.
Do przewodniczenia Nocy Świętych w parafii Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na wrocławskich Popowicach tym razem zaproszeni zostali niedawno kanonizowani rodzice św. Teresy od Dzieciatka Jezus – Zelia i Ludwik Martin (w ubiegłym roku tę zaszczytną funkcję pełniła św. Joanna Beretta-Molla). Scenariusz świętowania obejmuje tu dwie parafie. Czuwanie zaczyna się 31 października o 19.00 nieszporami w popowickiej świątyni pw. NMP Królowej Pokoju; następnie odbywa się prezentacja wspomnianych przewodników i na ulice – przy blasku pochodni, w towarzystwie m.in. konnego patrolu straży miejskiej – wyrusza procesja modlitewna. Zmierza do kościoła pw. św. Jadwigi na Kozanowie, gdzie odprawiana jest Msza św. z uroczystości Wszystkich Świętych.
– W procesji niesione są portrety i relikwie świętych oraz błogosławionych (kilkudziesięciu!). W czasie wędrówki śpiewamy Litanię do Wszystkich Świętych – tłumaczy o. Andrzej Albiniak. Uczestnicy – dorośli, młodzież i dzieci, zachęcane do przebrania się za wybranych świętych – zaproszeni są po drodze do modlitwy w intencji Wrocławia oraz zbliżających się Światowych Dni Młodzieży.
Marsz czy procesja świętych, współorganizowana przez rodzinę Świdrów, odbywa się także w parafii w podwrocławskiej Czernicy – raz wyrusza ze świątyni parafialnej, raz z filialnej w Wojnowicach. Czuwanie trwa długo w nocy. Natomiast w karmelitańskiej parafii pw. Opieki św. Józefa przy ul. Ołbińskiej we Wrocławiu tym razem 1 listopada o 19.00 odbędą się uroczyste nieszpory i procesja z relikwiami wokół kościoła, ze śpiewem Litanii do Wszystkich Świętych.
Fragment utworu „Budki Suflera” nie kłamie. 1 listopada trwa w niebie wielki imieninowy bal wszystkich świętych. Nie kłamie niestety także inna część piosenki – w tych dniach wiele osób może śpiewać: „do piekła mam tuż”. Zamiast narzekać jedynie na halloweenowe straszydła, może warto po prostu robić to, co należy: świętować ze świętymi.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Kościele katolickim na świecie.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.